Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vinovatul unui accident rutier refuza sa imi dea copia ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vinovatul unui accident rutier refuza sa imi dea copia politei RCA

Am fost implicat intr-un accident rutier in care nu m-i s-a acordat prioritate, agentul de politie constatand acest fapt.
Evenimentul s-a produs astfel:
In timp ce ma deplasam pe drumul cu prioritate, la un momendat mi-a aparut in fata un autoturism care a iesit de pe un podet cu spatele,foarte in scurt el fiind mascat de un alt autovehicul parcat pe acelasi podet.
Am reusit sa il evit, dar am intrat pe contrasens unde am tamponat un autoturism stationat.
Din procesul verbal intocmit de politie rezulta clar ca el este cauza producerii accidentului,pentru care i s-a retinut si permisul de conducere.
Ce pot face pentru a intra in posesia copiei RCA, pe care acesta refuza sa mi-o inmaneze?
Poate asiguratorul respectivului vinovat sa i-mi deschida dosar de dauna pe care sa il si finalizeze pentru a-mi repara masina, doar in baza procesului verbal pe care il am de la politie ?
Daca nu, ce pasi trebuiesc urmati?
Multumesc anticipat!
din pacate, asa este .daca nu exista contact fizic nu exista accident. daca intri intr-un copac ptr ca ai evitat un individ care nu ti-a acordat prioritate sau chiar un miel :Dtu esti considerat cel vinovat. celalalt este vinovatul moral #-o . in baza CEDAM sunt trecute doar masinile inmatriculate in Romania la asiguratori din RO, nu si cele din afara Romaniei.