Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... prelungire carte de rezidenta
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

prelungire carte de rezidenta

eu sunt roman; sotia mea este egipteanca si are din iulie 2007 carte de rezidenta valabila 5 ani, care expira in iulie 2012; nu a stat in Romania decat o luna pe an deoarece eu am lucrat in ultimii ani in Egipt; va intreb ce acte sunt necesare pentru obtinerea/inoirea noii carti de rezidenta pe urmatorii 5 ani ?
La prelungire (si din cate stiu urmatorul termen de valabilitate este de 10 ani) e nevoie de mai putine acte, pe site-ul ORI scrie doar atat:

- pasaportul, in copie si original;
- acte doveditoare privind spatiul de locuit (copie si original);
- taxa în valoare de 260 lei reprezentand contravaloarea permisului de sedere pe termen lung, achitata la CEC Bank
- taxa extrajudiciara de timbru în valoare de 4 lei.

[ link extern ]

Nu scrie de asigurarea de sanatate, dar s-ar putea sa aveti nevoie si de dovada platii acesteia.

In schimb, exista Conditii pentru acordarea sederii pe termen lung:

Pentru a obtine dreptul de sedere pe termen lung trebuie sa fi avut o sedere continua pe teritoriul Romaniei in ultimii 5 ani. Sederea este considerata continua atunci cand perioada de absenta de pe teritoriul Romaniei este mai mica de 6 luni consecutive si nu depaseste in total 10 luni

Sotia a lipsit (mult) mai mult, insa poate pentru ca ati fost impreuna n-o sa aveti probleme.
Ar fi bine sa sunati la ORI de care apartineti inainte de a merge sa depuneti actele pentru prelungire.
date obtinute azi :

Sunt doar cateva acte comune cu ceea ce este publicat pe site-ul ORI...Sfatul meu e sa va duceti acolo daca aveti nevoie de vreo informatie. Pe incercate :)
Acte necesare pentru prelungirea cartii de rezidenta in cazul cetatenilor straini non-UE casatoriti cu cetateni romani:
Repet - din citarea hartiei postate la sediul ORI
- cerere ( la sediu nu am gasit un exemplar)
-chestionar (idem mai sus, ce contine el e un mister)
-pasaportul cetateanului strain (original/copie)
-CI cetatean roman (original/copie)
-certificat casatorie (original/copie)
-declaratie scrisa a strainului din care sa rezulte ca acesta nu are incheiata o alta casatorie (se va da la ghiseu)
-declaratie scrisa a cetateanului roman din care sa rezulte ca acestia convietuiesc la adresa declarata (se va da la ghiseu)
-dovada asigurarii sociale
-dovada detinerii legale a spatiului de locuit la adresa la care se declara ca are resedinta
- adeverinta medicala din care sa rezulte ca nu sufera de boli care sa puna in pericol sanatatea publica
-taxe, destul de important,
260 lei (contravaloarea permisului de sedere)
contul nu mai e acelasi fata de ceea ce e pe site. de asemenea nu se precizeaza unde se plateste, doar contul era mentionat CN Imprimeria Nationala - sper ca l-am notat corect:
IBAN RO 05 CECEB30033RON2244514
Timbru fiscal de 4 lei.

Pentru ca traim in Romania, de ce sa fie informatiile corecte pe site-ul unei institutii publice de maxim interes ?

Succes!

Update: Pentru timbrul fiscal se pare ca nu se poate plati taxa extrajudiciara la CEC, incercati-va norocul in alta parte, eu am avut noroc si am facut rost de un timbru fiscal de 4 lei.
Pentru asigurare, mai nou mi s-a cerut ca sa dovedesc ca asigurarea a fost platita pe tot parcursul celor 5 ani. Cum au mai existat goluri in perioada de munca a cetateanului strain, nu stiu care e urmatorul pas. Dosarul mi-a fost acceptat insa a trebuit sa semnez o hartie prin care imi asum ca in 10 zile ( si alea nu lucratoare, da? deci 10 zile se implinesc sambata, oare lucreaza sambata ORI?:O ) iar cand am atras atentia asupra termenului cam scurt, a dat din umeri....stiu ca am mai facut chestia asta odata si dureaza. in cazul in care persoana straina nu are venituri, deci in cazul meu, lunile cu goluri, se va duce la CASMB o declaratie notariala cum ca nu au existat venituri (dar la mine, pentru anumite luni?), cu un certificat constatator de la ONRC (care dureaza 3 zile) si alte acte enumerate aici [ link extern ]
Exista alta varianta?Se poate obtine de la CNAS, CASMB sau din alta parte o situatie pentru cetateanul strain in care sa apara perioadele unde nu apare ca asigurat?exista asa ceva?asta ca sa nu bat drumul degeaba pana la unul din sediile lor?
gi-jane2, moderator