Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Verificare intabulare - cum verific daca un imobil e ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Verificare intabulare - cum verific daca un imobil e intabulat?

cum stiu ca un apartament este intabulat?o solutie ar fi sa merg la cadastru..daca la notar se da peste o saptamana extras carte funciara,inseamna ca este intabulat apartamentul?
sunt pe langa cu termenii....:(

extras-ul de carte funciara are termen de valabilitate?..
va rog daca gresesc spuneti-mi ,astept cu nerabdare un raspuns,
multumesc

trope_doi, utilizator
Extrasul de C.F este de informare, care se eliberează în 3 zile , contracost, oricui, pe baza unei cereri la Biroul de cadastru al OCPI de care aparţineţi.
Celălalt extras de C.F de autentificare, se eliberează doar la cererea notarului care întocmeşte actele notariale respective. Cât timp durează făcutul transferului de proprietate, C.F este blocată, tocmai prin eliberarea acestui extras de C.F,
sa inteleg ca ce-mi elibereaza saptamana viitoare este doar de informare..in fine..sa va zic pe scurt cazul meu si va rog mult un rasp:

ne-am bagat intr-o actiune de divort..termenul de infatisare este 5 iunie,daca apartamentul nu este intabulat ,care ar fi pasii,mai ales ca la divort se inainteaza si actiune de partaj.s-a facut si o sulta la avocat...sotul cedeaza apartamentul sotiei in urma unei sulte..
pana pe 5 iunie trebuie sa fie si intabulat apartamentul?
multumesc mult ,astept rasp