avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Art.320 ind.1 c.proc.pen. si circumstantele atenuante
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Art.320 ind.1 c.proc.pen. si circumstantele atenuante

se poate retine odata cu art 16 din legea 143/2000 si art 75-76 cp (privind circumstante atenuante) si art 320 cpp ... va multumesc anticipat!!!!
Cel mai recent răspuns: ContSters178374 , utilizator 17:34, 24 Aprilie 2012
Doriti sa spuneti art. 320 indice 1? In cadrul acestei proceduri se pot retine si circumstante atenuante , pe langa reducerea limitelor de pedeapsa care are loc prin procddura recunoasterii vinovatiei. Ca urmare, inculpatul va beneficia de reducerea de pedeapsa corespunzatoare si conform retinerii circumstantelor atenuante.
Da, pot opera concomitent toate aceste prevederi legale.
Nici una din aceste dispozitii legale nu se exclud una pe alta.
Da, pedeapsa i se poate injumatati prin aplicarea art 16 Lg143/2000 si poate beneficia in acelasi timp de art 320^1 si de circumstantele atenuante prevazute de Codul penal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

L202/2010 si circumstantele atenuante ContSters170716 ContSters170716 Buna, Lansez si eu o dezbatere. Avand in vedere prevederile L 202/2010 in ceea ce priveste recunoasterea faptelor retinute in rechizitoriu, iar ca efect ... (vezi toată discuția)
Infractiune vvvvvv vvvvvv in caz de recunoastere a vinovatiei conform art.320 indice 1 Cpp, se poate de asemenea solicita si aplicarea art. 74 Cod penal -circumstante atenuante si a ... (vezi toată discuția)
Recunosterea faptei florin2kx florin2kx Am inteles ca in cazul de trafic de canabis, daca faci un denunt limitele pedepsei sunt reduse la jumatate. Am mai citi in codul penal ca, daca recunosti fapta ... (vezi toată discuția)