Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Art.320 ind.1 c.proc.pen. si circumstantele atenuante
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Art.320 ind.1 c.proc.pen. si circumstantele atenuante

se poate retine odata cu art 16 din legea 143/2000 si art 75-76 cp (privind circumstante atenuante) si art 320 cpp ... va multumesc anticipat!!!!
Doriti sa spuneti art. 320 indice 1? In cadrul acestei proceduri se pot retine si circumstante atenuante , pe langa reducerea limitelor de pedeapsa care are loc prin procddura recunoasterii vinovatiei. Ca urmare, inculpatul va beneficia de reducerea de pedeapsa corespunzatoare si conform retinerii circumstantelor atenuante.
Da, pot opera concomitent toate aceste prevederi legale.
Nici una din aceste dispozitii legale nu se exclud una pe alta.
Da, pedeapsa i se poate injumatati prin aplicarea art 16 Lg143/2000 si poate beneficia in acelasi timp de art 320^1 si de circumstantele atenuante prevazute de Codul penal.