avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... infractiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

infractiune

in caz de recunoastere a vinovatiei conform art.320 indice 1 Cpp, se poate de asemenea solicita si aplicarea art. 74 Cod penal -circumstante atenuante si a art. 81 cod penal- suspendare conditionata a executarii pedepsei pentru infractor primar,?
Cel mai recent răspuns: ContSters178374 , utilizator 19:50, 22 Aprilie 2011
art.320 nu exclude aplicarea art 74 desi exista si opinii contrare.
insa art.81 este o alta problema - se poate solicita de catre inculpat aplicarea lui insa suspendarea executarii este o vocatie si nu un drept al inculpatului / o obligatie a instantei de a il aplica chiar daca conditiile sunt indeplinite.
Da, se poate aplica atat art 320^1 C.pr.pen cat si art 74 C.pen. Opinii contrare vor fi mereu, dar aceasta situatie mi se pare destul de clara deoarece aceste articole prevad situatii diferite. Cat despre suspendarea conditionata a executarii pedepsei, totul depinde de infractiunea savarsita, de conduita faptuitorului si de alte conditii.
Ultima modificare: Vineri, 22 Aprilie 2011
ContSters178374, utilizator
olimpia_ilie a scris:

Da, se poate aplica atat art 320^1 C.pr.pen cat si art 74 C.pen. . Cat despre suspendarea conditionata a executarii pedepsei, totul depinde de infractiunea savarsita, de conduita faptuitorului si de alte conditii.


Conditia este ca si instanta sa retina circumstantele atenuante invocate.
Daca cititi art 74 alin 1 CP veti vedea ca exista cuvantul "pot".
Adica nu e obligata instanta sa le retina.
Daca le retine atunci sansele pentru suspendare sunt mari.
Da, bineinteles ca aceasta este conditia de aceea am si folosit formula "se poate aplica". Dar din cate am inteles, problema userului era daca art 320ind1 exclude automat si posibilitatea retinerii circumstantelor atenuante de la art 74.
Ultima modificare: Vineri, 22 Aprilie 2011
ContSters178374, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

L202/2010 si circumstantele atenuante ContSters170716 ContSters170716 Buna, Lansez si eu o dezbatere. Avand in vedere prevederile L 202/2010 in ceea ce priveste recunoasterea faptelor retinute in rechizitoriu, iar ca efect ... (vezi toată discuția)
Art.320 ind.1 c.proc.pen. si circumstantele atenuante dacyan dacyan se poate retine odata cu art 16 din legea 143/2000 si art 75-76 cp (privind circumstante atenuante) si art 320 cpp ... va multumesc anticipat!!!! (vezi toată discuția)
Suspendarea pedepsei imac imac Buna ziua In cazul recunoasterii faptei cf art 320 indice 1 se poate cere suspsndarea pedepsei? (vezi toată discuția)