Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Pronunțare CEDO în Cazul Crãiniceanu și ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Pronunțare CEDO în Cazul Crãiniceanu și Frumușanu contra României.

Stimați forumiști,

Precum poate cunoașteți, pe data de 24 aprilie 2012 CEDO s-a pronunțat în Cauza Crăiniceanu și Frumușanu, victime ale Mineriadei din 25 septembre 1991.

În această cauză, CEDO a constatat existența unei anchete lipsite de eficiență a Statului Român, cauza fiind soluționată în mod nesatisfăcător de către autorități.

Având în vedere că pentru cauze referitoare la obligația Statului privind ocrotirea dreptului la viață, atunci când nu este efectuată o anchetă eficace, se încalcă nu Articolul 6 al Convenției - dreptul la un proces echitabil, ci însuși Articolul 2 al Convenției, sub aspect procedural,

CEDO a constatat că ,,autoritățile naționale nu au desfășurat o investigație conform exigențelor decurgând din Articolul 2 al Convenției,, fiind violat acest articol sub aspect procedural.

Cauza o puteți citi, în franceză, aici:
[ link extern ]

Cu stimă.
Atentie,linkul mentionat nu poate fi vizualizat
Îmi cer iertare, cred că nu am fost atent când am dat copy-paste. Link-ul este următorul, sper:

[ link extern ]

Sorry.
Sincer sa fiu nu este nimic de mirare in acest caz.
Era mai mult decat evident ca aceasta va fi solutia CEDO.
Ramane de vazut si motivarea hotararii.
Insa...nu cred ca statul roman se va putea conforma cu ceva in astfel de cazuri similare...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Insa...nu cred ca statul roman se va putea conforma cu ceva in astfel de cazuri similare...

Ca să fiu cinstit, nici eu. Până la urmă o să devenim un popor de blazați.

Cât despre motivare, este foarte interesantă, în același cadru juridic ( nu faptic) cu al hotărârii Silih v. Slovenia.

Cu stimă.

andreigrigoriu, moderator
Sorry, Andrei ... nici al doilea link nu este functionabil ... am incercat si prin alte metode de a o gasi .... dar nu am gasit, decat fragmente din ea ...