Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Cum trebuie sa procedez ca sa inmatriculez masina fara ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Cum trebuie sa procedez ca sa inmatriculez masina fara sa platesc taxa de poluare?

am o masina inmatriculata in uniunea europeana. am achizitionat-o si asi vrea sa o inmatriculez fara a achita taxa de poluare.
Cum trebuie sa procedez? pot deschide actiune pt a o putea inmatricula fara a achita aceasta taxa. Apoi formulez ordonanta presidentiala ? dar cum e procedura si ce trebuie sa solicit in instanta.
multumesc.
Procedura de inmatriculare a autovehiculelor provenite dintr-o tara membra UE
1. Achizitionarea autovehiculului
2. Obtinerea autorizatiei provizorie de circulatie in Romania
3. Programare RAR
4. Pregatirea dosarului de inmatriculare definitiva
5. Inmatricularea definitiva in Romania
1. La achizitionarea unui autovehicul persoana fizica este necesara cartea de identitate a persoanei care incheie tranzactia.
Dupa ce tranzactia s-a efectuat, trebuie sa aveti asupra dumneavoastra cartea de identitate a autovehiculului pe care sa fie stipulat ca masina este radiata pentru export, actul de proprietate asupra masinii (factura / contract) pe numele persoanei in cauza, precum si certificatul de proprietate al persoanei straine .
Numerele provizorii, de la SPR unde autovehiculul este inscris, in cazul in care proprietarul este o persoana fizica (tot aici se efectueaza si radierea daca acest lucru nu s-a facut anterior ).
Se poate opta pentru 2 tipuri de numere provizorii:
 Valabile 5 zile
 Valabile 30 zile - in acest caz insa masina trebuie sa aibe revizia valabila
2. Obtinerea autorizatiei provizorie de circulatie in Romania
Aceasta este o etapa optionala.
Acte necesare:
a) cererea solicitantului. In cazul inscrierii in certificatul de inmatriculare si a altei persoane care poate folosi vehiculul in virtutea unui drept legal, altul decat cel de proprietate, proprietarul va mentiona solicitarea explicita in cerere;
b) fisa de inmatriculare a vehiculului, al carei model este stabilit conform reglementarilor legale, completata cu datele proprietarului (nu este necesara viza organului fiscal competent al autoritatii administratiei publice locale). In cazul inscrierii in certificatul de inmatriculare si a altei persoane, se va depune si fisa de inmatriculare completata cu datele acesteia;
c) cartea de identitate a vehiculului, in original si in copie;
d) documentul care atesta dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului, in original si in copie;
e) actul de identitate al solicitantului, in original si in copie. In situatia in care in certificatul de inmatriculare urmeaza a fi inscrisa si o alta persoana, se vor prezenta actul de identitate sau, dupa caz, documente care sa ateste dobandirea personalitatii juridice, denumirea si sediul, in copie;
f) copia documentului de asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de circulatie, in termenul de valabilitate a acesteia
g) dovada platii taxei de inmatriculare, stabilita potrivit legii (sunt 2 taxe, taxa de inmatriculare temporara si contravaloarea autorizatiei provizorii de circulatie se plateste la CEC, trezorerie, sau in unele judete in cadrul sediului politiei);
h) dovada platii contravalorii placutelor provizorii cu numarul de inmatriculare
3. Programare RAR
Programarea la Registrul Auto Roman se poate face pe internet la [ link extern ] ).
Acte necesare:
Toate actele de la punctul 1.
Procedura omologarii si autentificarii costa in jur de 400 lei
Actele de la RAR se primesc de regula a doua zi
4. Pregatirea dosarului de inmatriculare definitiva
Acte necesare:
a) cererea solicitantului. In cazul inscrierii in certificatul de inmatriculare si a altei persoane care poate folosi vehiculul in virtutea unui drept legal, altul decat cel de proprietate, proprietarul va mentiona solicitarea explicita in cerere;
b) fisa de inmatriculare a vehiculului, al carei model este stabilit conform reglementarilor legale, completata cu datele proprietarului si avand viza organului fiscal competent al autoritatii administratiei publice locale. In cazul inscrierii in certificatul de inmatriculare si a altei persoane, se va depune si fisa de inmatriculare completata cu datele acesteia (se obtine de la un birou de acte auto);
c) cartea de identitate a vehiculului, original si traducere autorizata;
d) cartea romaneasca de identitate a vehiculului, cea obtinuta la RAR;
e) documentul care atesta dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului, original si traducere autorizata;
f) actul de identitate al solicitantului, in original si in copie. In situatia in care in certificatul de inmatriculare urmeaza a fi inscrisa si o alta persoana, se vor prezenta actul de identitate sau, dupa caz, documente care sa ateste dobandirea personalitatii juridice, denumirea si sediul, in copie;
g) dovada efectuarii inspectiei tehnice periodice, in termenul de valabilitate a acesteia (se efectueaza la RAR);
h) copia documentului de asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de circulatie, in termenul de valabilitate a acesteia;
i) dovada platii taxei de inmatriculare, stabilita potrivit legii;
j) incepand cu data de 1 ianuarie 2007, dovada platii taxei speciale pentru autoturisme si autovehicule, stabilita potrivit legii;
k) dovada platii contravalorii certificatului de inmatriculare;
l) dovada platii contravalorii placutelor cu numarul de inmatriculare;
m) certificatul de autenticitate al vehiculului (obtinut de la RAR);
n) procura speciala, dupa caz.
Actele straine ale masini trebuie traduse la un traducator autorizat
Taxa auto pe poluare se plateste la administratia fiscala de care apartineti, dupa ce in prealabil ati inregistrat dosarul pentru calculul acesteia
Dupa ce aveti in posesie toate actele de la punctul anterior, puteti depunde dosarul la biroul inmatriculari de pe raza judetului in care aveti domiciliul
Numerele definitive la primiti de regula a doua zi, cu unele exceptii cand se primesc in aceasi zi.

Omul a intrebat cum face sa nu plateasca taxa de poluare iar tu drept raspuns la "Inmatricularea definitiva" alin. i , j vorbesti de dovada platii acelor taxe...El tocmai acele taxe nu le vrea platite (cred ca ai dat informatia copy/paste)
TDorin, utilizator