Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... salarii compensatorii vs pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

salarii compensatorii vs pensie invaliditate

la iesirea la pensie de invaliditate gr.3, conf. legii trebuia sa primesc 7 salarii compensatorii; nefiind bani la buget aceste salarii s-au platit in 4 transe in urmatoarele 14 luni. casa de pensii le considera venituri salariale si imi retine pensia pentru lunile in care s-au platitaceste transe. este corect?

si imi retine pensia pentru lunile in care s-au platitaceste transe.

Aici sunteti neclar: nu vi s-a platit pensia sau s-a retinut CAS din salariile compensatorii?

Salariile compensatorii sunt venituri salariale si se retin din ele contributiile sociale si impozitul, inclusiv cota de CAS de 10,5%.
Aceste venituri le puteti valorifica facand cerere de recalculare a pensiei la casa de pensii.

Ca pensionar de invaliditate gr.III puteti cumula pensia cu venituri salariale.