Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cumul pensie invaliditate gr.III cu venituri realizate ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cumul pensie invaliditate gr.III cu venituri realizate dintr-o activitate profesionala (PFA)

Sunt pensionara de invaliditate gr.III si desfasor o activitate profesionala (PFA). Am primit o instiintare de la Casa de pensii potrivit careia in lunile ianuarie-iulie 2014 am realizat venituri in conditiile in care sunt si beneficiara unei pensii de invaliditate gr,III.
Va rog sa-mi spuneti daca pot sau nu cumula pensia de invaliditate gr.III cu venituri realizate in cadrul PFA. Va multumesc.
george-neagu, moderator
Da, se poate cumula pensia de invaliditate de gr. III cu venituri venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, in cazul dvs PFA. Pensia se suspenda daca depasiti 1/2 din programul normal de lucru, adica nu puteti presta activitate mai mult de 4 ore.