Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa succesiune

daca unul dintre mostenitori deschide taxa de succesiune si declara ca nu cunoaste adresele celorlalti mostenitori acestia raman fara mostenire?
bunica mea e moarta de 40 ani
mama mea traieste dar am auzit ca una din surorile ei vrea sa faca taxa de succesiune
e posibil sa o faca si sa nu o anunte pe mama mea?
cum pot inpiedica aceasta?
va multumesc

Buna ziua. Stiti sigur ca nu s-a dezbatut succesiunea dupa bunica? Conform legii succesorii au un termen in care isi pot exprima optiunea . Daca mama Dvs nu si-a exprimat acasta optiune iar Matusa Dvs din contra, este posibilitatea ca Matusa sa fie singura succesoare a bunicii. cand exista divergente intre erezi unul dintre ei poate declara ca este unic succesor . Reveniti cu Mai multe informatii . Cum ar fi de exemplu , Daca mama Dvs si-a exprimat optiunea succesorala.