Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Penalitati pentru nedepunere la termen bilant ong
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Penalitati pentru nedepunere la termen bilant ong

Buna seara,

Stiu ca data limita pentru depunerea bilantului pentru ONG-uri este 29.04 (conf. site-ului ANAF). M-ar ineteresa va rog daca se da amenda si cat ar fi aceasta pentru depunerea cu intarziere de cateva zile a bilantului?
Art. 41 din Legea nr.82/1991:
Constituie contravenţie următoarele fapte:
..
8. nedepunerea, potrivit prezentei legi, a situaţiilor financiare anuale, a situaţiilor financiare anuale consolidate, precum şi a raportărilor contabile;
....

Art. 42 (1) Contravenţiile prevăzute la art. 41 se sancţionează cu amendă, după cum urmează:
- cea prevăzută la pct. 8, cu amendă de la 2.000 lei la 5.000 lei;
....
(4) Constatarea contravenţiilor şi aplicarea amenzilor se fac de persoanele cu atribuţii de inspecţie fiscală şi control financiar, precum şi de personalul altor direcţii din cadrul Ministerului Finanţelor Publice, stabilit prin ordin al ministrului finanţelor publice.