Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces verbal de contraventie pentru neoprire la ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces verbal de contraventie pentru neoprire la semnalele acustice si luminoase

Buna-ziua! daca se poate sa ma ajutati cu urmatoarea problema:in conditiile in care intr un pv de contraventie s a dispus sanctionarea soferului cu amenda si retinerea permisului de conducere pt neoprire la semnalele acustice si luminoase ale auto. cu regim de deplasare prioritar, ce sanse sunt de anulare a pv si restituirea permisului?
Cu exceptia celor privind:
- situatia soferului care trebuie sa-si intretina familia s.a,
- perioada pt care s a retinut permisul ( nespecificata in pv), si nici fapta concreta ( se da doar definitia faptei asa cum este ea prevazuta in OUG 195>2002), mai sunt si alte art. din alte legi care m ar putea ajuta?
- sau de exemplu daca echipajul de politie nu avea semnalele acustice in functiune ci doar pe cele luminoase?! Va multumesc!
Puteti face contestatie , cu certificat de grefa de la judecatorie mergeti si va ridicati permisul pana la solutionarea ei., perioada de suspendare nu se trece in p.v. . Alte legi OG 2/2001.
Nu prea vad sanse. daca este mentionat autoturismul cu semnale respective, nr inmatriculare . Pierdeti mai mult timp pana la recuperare, mai bine asteptati o luna, achitati amenda si ridicati permisul.
Adrian Constantin, Consilier juridic
multumesc pt rasp. ..problema este mai grava daca lucrezi ca sofer intrucat este necesara castigarea procesului .. nu mi ramane decat sa induiosez instanta....