Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Este intampinarea obligatorie? Cum poate fi comunicata?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Este intampinarea obligatorie? Cum poate fi comunicata?

Ca fost administrator al unei firme sunt chemat in judecata in fata tribunalului comercial .Lichidatorul firmei cere angajarea raspunderii mele patrimoniale.Mi se cere sa fac o intampinare.Eu nu dispun acum de posibilitati financiare pentru consultanta juridica.Ar fi recomandabil sa redactez eu aceasta intampinare asa cum ma pricep ,sau sa nu o fac deloc ,pregatindu-mi mijloace cu care sa ma apar in faze ulterioare ale procesului?
faceti-o cum stiti dvs av nu este obligatoriu, dar daca nu faceti nimic nu veti putea invoca probe in aparare, faceti si in scris asa cum stiti si prezentati-va si la termen si sustineti-va pct de vedere
conform art 118 indice 1 alin 1 cpr civ, intampinarea este obligatorie; in caz contrar, puteti sa fiti decazut din anumite probe ce le puteti solicita in apararea dvs.totusi, dc nu veti fi reprezentat de un avocat, conf art 118 indice 1 alin 3, c pr civ, instanta va pune in vedere sa va precizati eventuale exceptii, dovezi si mijloace de proba in aparare, etc si sa va acorde un termen in acest sens(la cererea dvs expresa). ar fi indicat sa va antamati un avocat, mai ales ca vi se pregateste tragerea la raspundere banuiesc pe baza art 138 din lg 85/2006.
Interventie moderator

Am rugamintea sa nu deschideti mai multe discutii pe aceeasi tema, incalcati pct. 3.3 din regulamentul de postare in Forum. Aveti posibilitatea sa continuati discutiile existente folosind butonul "raspunde". In acest mod exista continuitate intre discutia initiala si intrebarile si raspunsurile ulterioare. Multumesc!

Gabriela Pintea

Faneegean a scris:
Ca fost administrator al unei firme,mi se solicita sa depun o intampinare intr-un proces civil de faliment.in care lichidatorul cere atragerea raspunderii mele patrimoniale.Avand in vedere ca procesul are loc in alt oras ,pot trimite intampinarea respectiva prin posta catre tribunalul respectiv?

Florea Ana-Maria a raspuns:
Da, se poate

gabriel z a raspuns:
este indicat sa remiteti intampinarea cu cel putin 5 zile inainte de termenul stabilit de instanta..de asemenea, va sugerez sa remiteti intampinarea prin mandat postal cu confirmare de primire.(specificati pe mandat ce anume remiteti in concreto).