Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intampinare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intampinare

pe citatie scrie ca avem obligativitatea de a depune intampinare cu 5 zile inainte de termen.
proces de divort
stiam ca s-a scos chestia asta din C pr civ. Nu pot merge cu ea in mana la primul termen?

pot contesta recunoasterea paternitatii minorului din afara casatoriei pe calea reconventionalei ?
Pentru prima intrebare.
Dupa cum veti putea citi si daca asa scrie pe citatie inca este valabila cerinta, astfel ca citez din Codul de Procedura Civila:
"Art.1141 - .......... Presedintele va dispune în acelasi timp sa se comunice pârâtului, o data cu citatia, copii de pe cerere si de pe înscrisuri, punându-i-se în vedere obligatia de a depune la dosar întâmpinare cel mai târziu cu 5 zile înainte de termenul stabilit pentru judecata........".

Pentru cea de a doua intrebare.
Inainte de toate ar fi bine sa stii ca Paternitatea nu poate fi contestata fara o expertiza medico-legala, ai facut asa ceva? ai deja rezultatul? este foarte important acest lucru.
Admin, administrator
Pentru cea de a doua intrebare.
Inainte de toate ar fi bine sa stii ca Paternitatea nu poate fi contestata fara o expertiza medico-legala, ai facut asa ceva? ai deja rezultatul? este foarte important acest lucru.
Citatia e facuta pentru a fi valabila la de toate...
Dar codul de procedura civila zice ca in divort intampinarea nu e obligatorie
Art 612 alin 5 "paratul nu e tinut sa faca intampinare".
miruna.c a scris:

pe citatie scrie ca avem obligativitatea de a depune intampinare cu 5 zile inainte de termen.

Ok, sa analizam prima data textele de lege incidente :
art. 114 ind 1 alin. 2 "obligatia de a depune intampinare pana cel mai tarziu cu 5 zile inainte de termen"
art. 103 "neindeplinirea oricariu alt act de procedura in termenul legal atrage decaderea"
art. 136 "exceptiile de procedura care nu au fost propuse pana in conditiile art. 115 si 132, nu vor mai putea fi invocate in cursul judecatii, afara de cele de orine publica"
art. 138 "Dovezile care nu au fost cerute in in conditiile art. 112, 115 si 132 nu vor mai putea fi invocate in cursul instantei" (cu exceptia cazurilor prevazute).

Deci, din punctul meu de vedere, in cazul in care nu se depune intampinare cu cel putin 5 zile inainte de termen, ci se depune intampinarea spre exemplu la termen, solutia ar trebui sa fie urmatoarea :
1)instanta sa constate paratul decazut din dreptul de depune intampinare, conform art. 114 coroborat cu 103
2)sa primeasca actul intitulat "intampinare" si sa il recalifice ca fiind eventual "note scrise" - rol activ
3) sa constate ca paratul este decazut din dreptul de a invoca exceptii de procedura de ordine privata (exceptii relative) - art.136
4) sa constate ca paratul este decazut din dreptul de a propune probe, cu exceptia celor prevazute la art. 138 pct. 2-4. - 138

Personal nu am intalnit niciodat in practica o astfel de solutie, desi am solicitat de cateva ori. La un complet de judecata foarte strict pe procedura ar trebui sa functioneze. Insa si in acest caz instanta poate dispune din oficiu, in virtutea roului activ asupra unor probe de exemplu asupra celor solicitate de parat prin intampinarea tardiva.

Sustinerile mele priveste Intampinarea la modul general.
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii
Consider, ca depunerea intampinarii este obligatorie in orice speta.
Chiar daca nu ati fi fost citata cu mentiunea obligativitatii de a depune intampinarea, faptul ca o depuneti denota si o minima diligenta privitor la speta.
Notele de sedinta sau concluziile scrise urmeaza acelasi tipar diligent, in opinia mea.
(ceva tot vor citi, oricat de plictisiti sunt uneori :)) )