Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intampinare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intampinare

pe citatie scrie ca avem obligativitatea de a depune intampinare cu 5 zile inainte de termen.
proces de divort
stiam ca s-a scos chestia asta din C pr civ. Nu pot merge cu ea in mana la primul termen?

pot contesta recunoasterea paternitatii minorului din afara casatoriei pe calea reconventionalei ?
Andrei, experienta practica imi spune ca daca depui mult, se va citi mai putin (cred ca e un raport invers proportional). Depinde, apoi, modalitatea de redactare a celor depuse: la obiect, lizibil, scris la calculator, marimea caracterelor... Am intalnit instante care au si reprosat partilor: nu puteati sa-mi scrieti mai mic? Sau: ati fi scris dv., dar eu nu inteleg toate scrisurile posibile... :))

Referitor la speta, daca la termenul acordat de instanta ceri termen pentru angajare aparator, acela nu mai e primul termen si... intampinarea se poate depune cu 5 zile inainte de termenul urmator!!! Sau esti in spital etc. Nu stii niciodata pana la termen daca partea e decazuta ori ba. Si aici... nu sunt tocmai de acord cu decaderea... E o obligatie care apara ca fiind a presedintelui instantei; el e obligat a pune acest lucru in vedere paratului, dar la intampinare nu se precizeaza ca e obligat paratul a respecta cererea presedintelui. E o indicare ca ar fi bine... asta mai ales in lumina eliminarii 118 alin. 2...

Presedintele e obligat la aceasta diligenta, paratul nu.

Sustin punctul Nicoletei, cum ca la divort nu e nevoie de intampinare.
Liliana Gradinaru, Avocat