avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale actiuni SRL si SA in caz de partaj
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

actiuni SRL si SA in caz de partaj

Buna ziua, am divortat de curand si trebuie sa inchei un act de lichidare a regimului comunitatii legale si partaj
actiunile detinute de mine in SRL si SA sunt bunurile mele proprii?
trebuie mentionate in actul de lichidare?
multumesc
Daca ati dobandit actiunile in timpul casatoriei se presupune ca acestea sunt bunuri comune...cu exceptia cazului in care le-ati dobandit cu veniturile obtinute in urma unei donatii sau succesiuni
problema ridicata de dvs este putin mai complexa.respectiv:
1. in cazul in care detineti aceste actiuni urmare a unor sume de bani detinute de dvs inainte de casatorie, raman in continuare bunuri propri
2. dar din sume de bani sunt provenite in acceptiunea legii din bunuri propri(donatie doar in folosul dvs, etc), raman in continuare bunuri propri si nu intra in masa de partaj
3.daca detineti aceste actiuni doar din timpul casatoriei si sunt din resursele curente, acestea vor face parte din comunitatea matrimoniala de bunuri.
Desigur, pot sa existe si alte variante;ar fi indicat sa consultati un avocat in acest sens.
partajul pentru bunuri il fac prin atribuire integrala catre sotie pentru ca mie in calitate de admnistrator detinuta in cele 2 firme imi va fi angajata raspunderea probabil in caz de faliment.
mai are relevanta daca actiunile sunt sau nu proprii. as putea sa nu le declar la lichidare?
Daca le includeti in masa de partaj, ele vor fi evaluate si atribuite sotului titular, iar acesta din urma va trebui sa achite celuilalt sot, sulta corespunzatoare cotei de contributie stabilita de instanta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Soțul poate renunța la dreptul de coproprietate la un apartament ... Victor 70 Victor 70 Soțul poate renunța la dreptul de coproprietate la un apartament cumpărat de sotie în timpul căsătoriei, in favoarea soției? (vezi toată discuția)
Conventie matrimoniala pentru cumparare locuinta Ani cosma Ani cosma Buna ziua. Sunt casatorita de 6 ani, dar in acest timp sotul meu a avut cateva tentative de a divorta. Se intoarce dupa un timp,dar nu am siguranta ca vom ... (vezi toată discuția)
Daca sunt cãsãtoritã, pot cumpãra o locuințã doar pe numele meu? ce taxe trebuie achitate la cumpararea unei locuinte? Florina18 Florina18 Buna ziua, As vrea sa știu daca unul din soți poate cumpăra un apartament doar pe numele lui si in ce condiții? Întreb asta deoarece unul ... (vezi toată discuția)