avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Rog sfat/ajutor cu privire la o reclamatie penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Rog sfat/ajutor cu privire la o reclamatie penala

Ma numesc Georgiana si am o mare problema.Avem in fata blocului un magazin care si-a schimbat patronii acum un an.Ca si inainte am continuat sa iau pe datorie de la noi patroni cu conditia sa platim lunar.Zis si facut, insa am observat ca dansa (sora patroanei) ne facea la bani.I am spus sefei in nenumarate randuri frumos si discret dar nu m-a crezut.Asa ca a patra luna am platit doar ce cumparasem, nu si ce era in plus.Patroana, vazand asta a inceput sa ma jigneasca si sa ma umileasca atat in fata cat si la cunoscuti si prieteni.Sotul meu s-a dus sa o intrebe de ce ne jigneste la care dansa i-a vorbit urat si l-a dat afara.Asta s-a intamplat in august 2011.In ianuarie sotul patroanei impreuna cu un barbat l-a ademenit pe sotul meu in magazin au incuiat usa si l-a batut, jignit, amenintat si taiat cu un cutit in urma careia s-a ales cu 6 copci.Sotul meu a facut reclamatie la politie, s-au dat declaratii insa nici pana acum nu sa rezolvat nimic, zicandu ne ba ca s-a mutat dosarul ba ca dureaza treburile.ROG SA MENTIONEZ CA EU SI SOTUL NU I AM JIGNIN, NU LE-AM ZIS NIMIC CHIAR DACA DIN AUGUST PANA IN PREZENT NE UMILESC SI JIGNESC IAR CEL MAI IMPORTANT SOTUL PATROANEI DIN IANUARIE NE AMENINTA CONSTANT DIRECT SI INDIRECT CA LUCRURILE NU VOR RAMANE ASA.IMI ESTE TEAMA PENTRU COPILUL MEU DE DOI ANI, SOT SI PENTRU MINE.CE PUTEM FACE?CUM PUTEM REZOLVA?UNDE NE PUTEM ADRESA?VA MULTUMESC
Ultima modificare: Joi, 26 Aprilie 2012
georgianaiuliana, utilizator
Cel mai recent răspuns: georgianaiuliana , utilizator 10:01, 27 Aprilie 2012
Mai mult de o plangere la organul de politie nu puteti face. Avand in vedere ca ati facut acest lucru, asteptati finalizarea activitatii de cercetare a plangerii formulate. Pentru a afla stadiul cercetarii puteti formula o cerere in acest sens.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns domnul Lucian Huzum.Insa eu nu inteleg, totusi, este normal sa dureze aproape 4 luni de zile o ancheta si totusi sa nu se ajunga la absolut nici o solutionare?
S-a demonstrat ca atat martorii cat si declaratiile in proportie de 90% au fost false,mincinoase.De fiecare data cand ne-am dus la politie ni s-a spus ca mai dureaza.Atat.
Ce dureaza atat?
Este posibil ca el patronul sa ma ameninte si sa ma terorizeze si sa nu se poata face nimic?
Este normal sa ies cu teama din casa cu fetita mea de 2 ani din cauza lor?
Daca ne vor face rau?
Eu nu am unde ma muta asa ca sunt nevoita sa ne vedem mereu avand magazinul vizavi de blocul unde locuiesc.
Ce trebuie sa se intample sa se ia masuri?
Eu ce am luat am platit pana la ultimul leu si nici nu i-am jignit vreo data. Nu mi se pare normal.Va multumesc mult .

Editat de moderator simonette12.
Am rugamintea sa nu postati acelasi mesaj de 3 ori consecutiv.
Multumesc pentru intelegere.
Ultima modificare: Joi, 26 Aprilie 2012
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Nu pot sa va spun de ce dureaza atat cercetarea efectuata de organul de politie. Tot ce pot sa va spun este ca atunci cand sunteti amenintata mai formulati o plangere la organul de politie ...
Chiar nu se poate face nimic?Care este termenul maxim de solutionare sau de trimitere a dosarului la tribunal?Sotul meu a depus in ianuarie si un certificat medico-legal cu analizele si 8 zile de concediu medical din cauza ranii de cutit care a fost aproape de gat.Iar eu am anuntat politia ca patronul m-a amenintat ca ne omoara pe amandoi cand o sa gaseasca momentul oportun si ca ne va lua el copilul sa-l creasca.ªi tot nu s-a intamplat nimic.Cum sa-ti vina sa mai iesi din casa?Tinand cont de toate aceste lucruri unde s-ar incadra fapta si am putea cere inchisoarea?Caci asta dorim, nu vreau un ban de la ei si am spus de la inceput politiei lucrul acesta.Vreau sa ne judecam.Se poate cere proba cu detectorul?Va multumesc.Cum se formuleaza cererea de urmarire a dosarului si unde se depune.Pot face plangere ca nu sunt multumita de ancheta?unde?impotriva cui?am spus in declaratie ca m-a amenintat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenintari warm_rain warm_rain Buna ziua ma puteti ajuta va rog cu cateva sfaturi, locuiesc la casa si am un vecin care ne tot ameninta atat pe mine cat si familia mea, cu diferite obiecte ... (vezi toată discuția)
Amenintari prin sms-uri maryion maryion Buna ziua! Am revenit cu o noua problema. Am mai scris un subiect in legatura cu un divort in care sunt implicati 2 minori (6 si 3 ani) si un credit ipotecar ... (vezi toată discuția)
Abuzurile primarului gigibos gigibos Cu respect! Este vorba de un primar dintr-o comuna care a venit in control la un magazin mixt.Controlul l-a facut la acte si marfa fara sa scrie in registrul ... (vezi toată discuția)