Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general URGENT: cum se descarca marfa cumparata cu tva si ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

URGENT: cum se descarca marfa cumparata cu tva si vanduta fara tva (intracomunitar)

se face doar 607 = 371 cu valoarea marfii intrate si ce se intampla cu adaosul comercial (378) - nu se mai evidentiaza? Va rog ajutati-ma
Multumesc
Din intrebarea dvs. nu se prea intelege modalitatea de achizitie( engros/amanunt).Dar raportat la ce ati intrebat , aveti ca inreg:
achizitia la pretul de pa factura+ c/v transport+ alte chelt de manipulare=pret intrare in depozitul dvs 371=401
vindeti la pretul negociat de dvs 4111=707( fara tva ati spus)
desc marfa la pret achizitie 607=371 Dif dintre 607 si 707 este adaosul.Prectic gestiunea nu se tine la pret de vanzare( incluzand si adaosul pe stoc).
Pt amanunt intervine la intrarea marfii adaosul, intrucat la amnunt gestiunea se tine la pret de vanzare.371=401;371=378 adaos la toata mf.intrata
desc gestiune 607=371;378=371 adaos mf vanduta. Sold la 378, este adaos la marfa de pe stocSper ca am fost destul de explicita.
suntem depozit angro. marfa se cumpara din tara pret achizitie + TVA iar noi o vindem in germania fara tva. cand o vindem ne adaugam adaosul.
cu descarcarea nu prea stiam cum e. va intreb ca contabila noastra a facut astfel:
% = 401 1240
si a descarcat marfa 607=371 1000 cu pretul de achizitie. si noi am vandut-o cu 1300
4111=707 1300
Adaosul comercial nu se mai inregistreaza? spuneti-mi daca este bine?
apar 2 aspecte;1.sunteti sau nu platitor de Tva? 2. Pt.livrari intracomunitare, sunteti inregistrati in registrul achiziitiilor/livrarilor intracomunitare?.Inreg 4428=401, nu este corecta la intrarea de marfa.( doar la achiz pe baza de aviz, pana vine factura la sf.lunii).Corect intervine 4426=401.DPDV al neanregistrarii adaosului este OK.