Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Buna ziua.Am fost angajata pe perioada de proba la o firma.Mi s-a facut un contract de munca fara analizele medicale facute,iar dupa o saptamana din motive de sanatate(sufar de hipertiroidie) si era o caldura in incapere de peste 50 de grade,mi s-a facut rau si trebuia sa renunt.Mi s-a desfacut contractul cu legea 81,art.7.Mai pot sa beneficiez de somaj?Era legal contractul de munca daca n-au fost facute analizele medicale?Ce pot sa fac?Va multumesc.
Vi s-a desfacut contractul cf.Codului Muncii,art.81(7),adica prin demisie la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv. In acest caz, nu veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
In ceea ce priveste lipsa certificatului medical la incadrare , Codul Muncii,la art 27(1)(2)mentioneaza:

(1) O persoana poate fi angajata in munca numai in baza unui certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.

(2) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage nulitatea contractului individual de munca.

Constatarea nulităţii şi stabilirea, potrivit legii, a efectelor acesteia se pot face prin acordul părţilor.
Dacă părţile nu se înţeleg, nulitatea se pronunţă de către instanţa judecătorească.
Deci,corect daca spuneti ca incadrarea s-a facut fara certificat medical ,cim ul putea fi declarat nul de drept.
ContSters136493, utilizator
Încetarea contractului individual de munca prin demisie exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj, avand în vedere ca demisia este un motiv imputabil acestuia de încetare a contractului individual de munca.

Nu intelege de ce puneti problema legalitatii c.i.m. acum cand trebuia s-o ridicati la data incheierii acestuia?