Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Beneficiar sponsorizare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Beneficiar sponsorizare

Conf. art. 4 din L32/94:
d) orice persoana fizica cu domiciliul în România a carei activitate în unul dintre domeniile prevăzute la lit. a) este recunoscuta de către o persoana juridică fără scop lucrativ sau de către o instituţie publica ce activează în domeniul pentru care se solicita sponsorizarea.
Intrebare: Daca un elev (15-16 ani), este legitimat la un club sportiv (poate dovedi) si are cont in banca , poate fi sponsorizat direct virandu-se suma cu care se face sponsorizarea in cont?
Cum se justifica sponsorul - persoana juridica, in actele contabile?
Orice operatiune de sponsorizare implica si existenta unui contract de sponsorizare incheiat intr sponsor si beneficiarul sponsorizarii. In contract se specifica obiectul sponsorizarii, valoarea , durata actiunii de sponsorizare.

In contabilitatea sponsorului , o sponsorizare in bani, se inregistreaza :
6582=5311/5121

Din punct de vedere fiscal, conform articolului 21, alin(4), lit. p) - Cod fiscal- aceste cheltuieli (sposorizari, donatii, subventii) pot diminua impozitul pe profit daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
-sunt in limita a 3 la mie din cifra de afaceri
-nu depasesc mai mult de 20% din impozitul pe profit datorat.
Am inteles partea fiscala si contabila dar:
- se poate incheia un contract de sponsorizare cu un copil (15-16 ani) care este legitimat intr-un sport (conf. art.4 lit.d din L32/94) si sa i se vireze sponsorizarea direct in contul lui, fara a mai trece prin clubul sportiv (unde se cam pierd banii....) ?

Presupun ca trebuie fie cosemnatar si unul dintre parinti sau tutorele.....
La cont are acces sportivul avand card.