Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Nevoie de ajutor, va rog: ce activitati as putea ...
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Nevoie de ajutor, va rog: ce activitati as putea desfasura cu niste copii?

Saptamana viitoare voi avea niste intalniri repetate cu vreo cativa zeci de copii bolnavi de la un anumit spital, v-as ruga daca puteti sa-mi dati anumite sfaturi ce jocuri/activitati as putea face cu ei. Ce jocuri pentru copii cunoasteti? gen acele jocuri ce le jucam noi cand eram mici in fata blocului, dar sa fie pentru copii intre 3 si 10 ani :):). Va multumesc anticipat.
Daca nu cunoastem calitatea in care Dvs. va veti intalni cu acesti copii...Sunteti psiholog?

Ar trebui sa va aduceti aminte de jocurile copilariei Dvs. Acestea raman intiparite undeva acolo, intr-un coltisor al memoriei.:)
Sunt jurist de profesie :D, ma voi intalni cu ei in calitate de... prieten. Da eu ma jucam lapte gros, capra si fata ascunselea, toate sunt putin cam excluse datorita varstei lor si spatiului unde ma voi intalni.
Sotron...labirintulul...jocul cu coarda, cu o minge mai moale...

Teste de perspicacitate pentru nivelul fiecaruia, fazan ( pe care-l jucam si noi aici in forum), MIMA :D...

Puteti sa le spuneti ghicitori, sa le cititi o poveste, fabule. Le puteti citi poezii sau ii puteti pune sa recite.

Felicitari pentru initiativa!
=D>
"nu te supara frate" sau "sus-jos". sau sa faceti un concurs de intrebari de genul care copil stie mai multe lucruri despre animalele salbatice sau cele domestice, flori, culori, sau despre legume. de ex pt cei mici cum se numeste "sotia" calului? Dar "copilul" calului?
daca veti reusi sa initiati un dialog cu ei in acest sens nici nu va dati seama cand a trecut timpul.
sau puteti incerca sa ii invatati sa faca un avion de hartie pe are apoi il pot colora ei cat mai interesant cu putinta. daca mai imi vin idei le voi comunica.
multumesc

PS: aveti in vedere efortul fizic pe care are voie sa il faca fiecare copil.
cassy, utilizator