Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Depasire de plafon de 35.000 euro, declarata mai ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Depasire de plafon de 35.000 euro, declarata mai tarziu? ce fac?

Am depasit plafonul de 35.000 euro, pt platitor de tva in noiembrie 2011. Vechea contabila a declarat doar in feb 2012, si am intrat platitor de tva de la 1 martie 2012. Noua contabila a observat ca depasirea s-a facut defapt in noiembrie si ca ar trebui sa declaram retroactiv, spune ea ca trebuia sa intram din ianuarie platitori. ce sa fac? o las asa, sau declaram retroactiv?
Daca nu declarati Dvs., in momentul in care veti avea un control vor face ei acest lucru si vor calcula penalitati pana la data emiterii actului de control fiscal. Dupa mine, ar fi bine sa faceti acest lucru acum.
Persoanele impozabile care nu au solicitat înregistrarea în scopuri de TVA în termenul prevăzut de lege, indiferent dacă au făcut sau nu obiectul controlului organelor fiscale competente, au dreptul să ajusteze în primul decont depus după înregistrare sau, după caz, într-un decont ulterior:

•- taxa deductibilă aferentă bunurilor aflate în stoc şi serviciilor neutilizate la data la care persoana respectivă ar fi fost înregistrată în scopuri de taxă dacă ar fi solicitat înregistrarea în termenul prevăzut de lege;
•- taxa deductibilă aferentă activelor corporale fixe, inclusiv celor aflate în curs de execuţie, aflate în proprietatea sa la data la care persoana respectivă ar fi fost înregistrată în scopuri de taxă dacă ar fi solicitat înregistrarea în termenul prevăzut de lege, cu condiţia, în cazul bunurilor de capital, ca perioada de ajustare a deducerii, prevăzută la art. 149 alin. (2) din CF, să nu fi expirat;
•- taxa deductibilă aferentă achiziţiilor de bunuri şi servicii efectuate în perioada cuprinsă între data la care persoana respectivă ar fi fost înregistrată în scopuri de taxă dacă ar fi solicitat în termenul prevăzut de lege înregistrarea şi data la care a fost înregistrată.
Baza legală: art. 127, 152, 153, 154, 158 indice 2 din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, pct.3, 62, 66 din Hotărârea Guvernului României nr. 44/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, Ordinul ministrului Finanţelor nr. 262/2007 pentru aprobarea formularelor de înregistrare fiscală a contribuabililor, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 175/2007.