Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Transcriere autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Transcriere autoturism

Am un autoturism pe care nu-l mai folosesc eu, ci fiul meu. Imi poate spune cineva care este mersul si care sunt actele necesare pentru a efectua transcrierea? NU este o vanzare-cumparare, ci doar o transcriere.
oricum vreti sa numiti aceasta procedura, tot are loc in fapt transmiterea proprietatii autoturismului dvs. catre fiu. Atat la inmatriculari cat si la finante vi se va cere un act din care sa rezulte ce ati facut: mergeti pe un contract de donatie, incheiat la notar, sau pe un contract de vanzare-cumparare ( exista un formular tipizat) apoi cu actele masinii, asigurarea RCA, verificarea tehnica efectuata, depuneti actele in vederea schimbarii numelui proprietarului atat pe certificatul de inmatriculare cat si pe cartea de identitate a masinii.