Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... deschidere firma
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

deschidere firma

Vreau sa deschid un srl eu fiind unic asociat.In cazul in care eu divortez,sotia are dreptul la jumate din firma??sau poate cere parte din srl??Ce se intimpla in cazul in care eu decedez?Firma o vor mostenii copii si sotia mea??Multumesc.
Sotia şi copii vor moşteni părţile sociale care v-au aparţinut din SRL dacăîn cuprinsul actului constitutiv este menţionat ce se întâmplă după decesul asociatului unic, respectiv că aceasta continuă cu moştenitorii asociatului unic.
În general este bine ca în actul constitutiv să se menţioneze ce se întâmplă la decesul asociatului, mai ales a asociatului unic.
Rămâne de văzut care vor fi moştenitorii la acea dată pentru că văd că vă puneţi problema divorţului, caz în care fosta soţie pierde dreptul la succesiune.
Părţile sociale sunt distincte de patrimoniul comun al soţilor, probleme ridică sumele încasate din dividende.
ce ma sfatuiti sa fac??????
Pai depinde ce doriti sau ce nu doriti sa se intample ...
In caz de divort sa nu impart nimic cu nimeni si in caz de deces firma sa ramina unei alte persoane X ,NU COPIILOR SAU SOTIE.Ce ma sfatuiti ?