Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Listele cu sustinatori la alegerile locale 2012
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Listele cu sustinatori la alegerile locale 2012

Este legal ca, un sustinator al unui candidat independent la functia de consilier local, sa candizeze la functia de consilier local din partea unui partid politic? Adica acesta apare pe lista de sustinatori a unui candidat independent care candideaza la fct de consilier local si totodata candideaza pentru functia de consilier local in aceeasi comuna.
Da. O persoana poate aparea pe lista de candidati dar si pe cea de sustinatori pentru un alt contracandidat.