avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Candidatura consilier local
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Candidatura consilier local

Poti candida pentru functia de consilier local nefacand parte dintr-un partid politic?Stiu ca la inceput trebuie sa aduni un numar minim de semnaturi apoi trebuie sa fi votat.Se poate si fara partid?
Ultima modificare: Joi, 11 Iulie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: goldstar9 , utilizator 00:33, 11 Iulie 2019
Puteti candida ca si independent.

Candidații independenți pentru funcția de consilier trebuie să fie susținuți de minimum 1% din numărul total al alegătorilor înscriși în Registrul electoral și în listele electorale complementare din circumscripția pentru care candidează, dar nu mai puțin de 100 în cazul comunelor, de 500 în cazul localităților urbane de rangul II și III și de 1.000 în cazul județelor, municipiului București, sectoarelor municipiului București și localităților urbane de rangul I.
Va multumesc frumos!

Cornel Vasile a scris:

Puteti candida ca si independent.

Candidații independenți pentru funcția de consilier trebuie să fie susținuți de minimum 1% din numărul total al alegătorilor înscriși în Registrul electoral și în listele electorale complementare din circumscripția pentru care candidează, dar nu mai puțin de 100 în cazul comunelor, de 500 în cazul localităților urbane de rangul II și III și de 1.000 în cazul județelor, municipiului București, sectoarelor municipiului București și localităților urbane de rangul I.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre conditiile participarii la alegerile locale 2016 ca independent nel14 nel14 As dori daca este in tema cineva sa-mi spuna ce conditii trebuie sa indeplineasca un candidat independent la alegerile locale 2016 ca ... (vezi toată discuția)
Consilier local independent cate semnaturi sustinatori trebuie minim? adyr adyr Vreau sa candidez pentru functia de consilier local ca independent! Numarul persoanelor cu drept de vot este de 1600 pers. cate semnaturi, sustinatori imi ... (vezi toată discuția)
Cate semnaturi sunt necesare pentru a candida consilier independent la o comuna? iancutuila iancutuila Va rog frumos sa-mi spuneti cate semnaturi sunt necesare pt a candida consilier independent la o comuna? (vezi toată discuția)