Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... consilier local independent cate semnaturi sustinatori ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

consilier local independent cate semnaturi sustinatori trebuie minim?

Vreau sa candidez pentru functia de consilier local ca independent! Numarul persoanelor cu drept de vot este de 1600 pers. cate semnaturi, sustinatori imi trebuie pentru a putea candida? de unde si cand sa iau formularul pentru semnaturi? Pana cand se depun actele ? Va multumesc
Legea 115/2015 pentru alegerea autoritatilor administratiei publice locale
Art. 46
Propunerile de candidati pentru consilierii locali, consilierii judeteni si pentru primari se fac pe circumscriptii electorale si se depun la birourile electorale de circumscriptie cel mai tarziu cu 40 de zile inainte de data alegerilor.

....

Art. 50
(1) Candidatii independenti pentru functia de consilier trebuie sa fie sustinuti de minimum 1% din numarul total al alegatorilor inscrisi in Registrul electoral si in listele electorale complementare din circumscriptia pentru care candideaza, dar nu mai putin de 100 in cazul comunelor, de 500 in cazul localitatilor urbane de rangul II si III si de 1.000 in cazul judetelor, municipiului Bucuresti, sectoarelor municipiului Bucuresti si localitatilor urbane de rangul I.
....