Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cate semnaturi sunt necesare pentru a candida ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cate semnaturi sunt necesare pentru a candida consilier independent la o comuna?

Va rog frumos sa-mi spuneti cate semnaturi sunt necesare pt a candida consilier independent la o comuna?
Art. 48 din Legea nr.67/2004 prevede:
(1) Candidaţii independenţi pentru funcţia de consilier trebuie să fie susţinuţi de minimum 1% din numărul total al alegătorilor înscrişi în listele electorale permanente şi în listele electorale complementare din circumscripţia respectivă, dar nu mai puţin de 50 în cazul comunelor, de 100 în cazul localităţilor urbane de rangul II şi III şi de 1.000 în cazul judeţelor, municipiului Bucureşti, sectoarelor municipiului Bucureşti şi localităţilor urbane de rangul I.
....
va multumesc pentru raspuns