Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Penalitati si dobanzi pentru un credit de nevoi ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Penalitati si dobanzi pentru un credit de nevoi personale executat silit

Buna ziua,
Va cer parerea in urmatoarea speta:
-in martie 2009, am luat un credit de nevoi personale in suma de 10000 lei, cu dobanda fixa, pe 36 luni. In decembrie 2010, creditul a fost declarat scadent anticipat (pentru ca erau 90 zile restante, insa se achita lunar suma din scadentar, fara a se reduce insa din suma deja restanta). La data de 26.01.2010, s-a infiintat poprire salariala pentru suma totala de 7000 lei, reprezentand credit restant, dobanda restanta, penalitati si cheltuieli de executare silita.In aprilie 2012, a fost efectuata ultima retinere salariala aferenta titlului executoriu respectiv, drept pentru care am mers la banca sa inchid creditul si contul curent. Acolo, surpriza: figurez cu suma de plata inca 2600 lei, reprezentand dobanzi si penalitati...
In conditiile generale de creditare, anexa la contractul de credit, exista o prevedere privind perceperea unei dobanzi penalizatoare de 10% pe an peste dobanda anuala curenta prevazuta in contractul de credit, care se aplica la soldul creditului restant pana la data achitarii integrale a acestuia.
Intrebarea mea este daca este legal ceea ce mi s-a intamplat si daca am vreo sansa sa contest plata acestei sume. Mentionez ca este vorba despre o Banca Cooperatista de Credit.
Va multumesc anticipat pentru sfaturi!
La data infiintarii popririi suma era calculata cu dobanzile penalizatoare la zi. Tinand cont ca a trecut o perioada pana s-au platit acei bani, dobanzile penalizatoare au curs in continuare.