Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... buletin expirat - intrarea in tara
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

buletin expirat - intrarea in tara

daca am buletinul expirat de cateva zile,la intrarea in tara v-a trebui sa platesc amenda,cat costa aceasta amenda?dar vamesii maghiari imi fac si ei amenda daca da cat e amenda?va multumesc
De preferat sa mergeti la consulatul roman al tarii in care va aflati pentru a obtine un "Titlu de calatorie" sau "Pasaport temporar".
. Nu exista prevederi legale legate de amenda aplicata de autoritatile vamale in vama romana.
gi-jane2, moderator
La intrarea in tara nu veti primi amenda dar o sa dureze cateva ore in plus stabilirea identitatii. Deci pregatitiva de stat ceva ore la politia de frontiera, accesul va va fi permis. Nu poate fi interzis accesul in Romania a unui cetatean român

Exista puncte de control comune romano-maghiare.
Alexandru Munteanu, Avocat
dar eu am sunat la politia de frontiera si mi-a spus ca daca sunt cetatean roman,pot intra in tara doar ca trebuie sa platesc amenda,insa nu mi-au zis cat de mare e amenda;daca amenda este mai mica decat taxa pt "titlul de drum "de la consulat care costa 65 euro,atunci imi convine sa platesc amenda,insa sincer acum nu stiu pe cine sa cred pe dumneavoastra sau pe politistul de la frontiera :-/ nu a mai incercat nimeni sa intre in tara cu actele expirate?multumesc mult
Au mai fost cateva cazuri pe forum acum cateva zile.

Legea nu vorbeste de amenda in cazul dvs.

Aici aveti legea: [ link extern ]

Atunci cand se va prezenta la evidenta populatiei pentru obtinerea unui nou CI se poate sa se aplice o amenda intre 40-80 lei, in functie de noroc, starea de spirit a agentului de la EP,e tc. dar nu la politia de frontiera
Alexandru Munteanu, Avocat
ok,dar vamesii maghiari au dreptul sa imi dea amenda sau sa ma trimita inapoi in italia?va multumesc