avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... buletin expirat - intrarea in tara
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

buletin expirat - intrarea in tara

daca am buletinul expirat de cateva zile,la intrarea in tara v-a trebui sa platesc amenda,cat costa aceasta amenda?dar vamesii maghiari imi fac si ei amenda daca da cat e amenda?va multumesc
Cel mai recent răspuns: Justitiarul71 , utilizator 19:05, 2 Mai 2012
De preferat sa mergeti la consulatul roman al tarii in care va aflati pentru a obtine un "Titlu de calatorie" sau "Pasaport temporar".
. Nu exista prevederi legale legate de amenda aplicata de autoritatile vamale in vama romana.
Ultima modificare: Marți, 1 Mai 2012
gi-jane2, moderator
La intrarea in tara nu veti primi amenda dar o sa dureze cateva ore in plus stabilirea identitatii. Deci pregatitiva de stat ceva ore la politia de frontiera, accesul va va fi permis. Nu poate fi interzis accesul in Romania a unui cetatean român

Exista puncte de control comune romano-maghiare.
Ultima modificare: Marți, 1 Mai 2012
Alexandru Munteanu, Avocat
dar eu am sunat la politia de frontiera si mi-a spus ca daca sunt cetatean roman,pot intra in tara doar ca trebuie sa platesc amenda,insa nu mi-au zis cat de mare e amenda;daca amenda este mai mica decat taxa pt "titlul de drum "de la consulat care costa 65 euro,atunci imi convine sa platesc amenda,insa sincer acum nu stiu pe cine sa cred pe dumneavoastra sau pe politistul de la frontiera :-/ nu a mai incercat nimeni sa intre in tara cu actele expirate?multumesc mult
Au mai fost cateva cazuri pe forum acum cateva zile.

Legea nu vorbeste de amenda in cazul dvs.

Aici aveti legea: [ link extern ]

Atunci cand se va prezenta la evidenta populatiei pentru obtinerea unui nou CI se poate sa se aplice o amenda intre 40-80 lei, in functie de noroc, starea de spirit a agentului de la EP,e tc. dar nu la politia de frontiera
Ultima modificare: Marți, 1 Mai 2012
Alexandru Munteanu, Avocat
ok,dar vamesii maghiari au dreptul sa imi dea amenda sau sa ma trimita inapoi in italia?va multumesc

Alte discuții în legătură

Buletin expirat - pot intra in romania? joony joony :-/ buna am si eu o intrebare, ma pot duce in romania cu buletinul expirat? (vezi toată discuția)
Act de identitate expirat, venire in tara danut26 danut26 Buna, Am o mica problema sunt in Danemarca si am buletinul expirat de o zi iar eu urmeaza sa merg in tara pe data de 30iun 2015 intrebarea mea este daca pot ... (vezi toată discuția)
Tranzit ue cu pasaport expirat minor Chiciuuui Chiciuuui Pe scurt -italia-romania cu tranzit prin slovenia si ungaria cu doi minori cu pasapoartele expirate....am incercat sa facem titluri de calatorie dar ne-au dat ... (vezi toată discuția)