avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 236 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... buletin expirat - pot intra in Romania?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

buletin expirat - pot intra in Romania?

:-/
buna am si eu o intrebare, ma pot duce in romania cu buletinul expirat?
Cel mai recent răspuns: joony , utilizator 10:07, 25 Ianuarie 2012
Da; veti fi verificat la frontiera si probabil vi se va pune in vedere sa va schimbati cat mai rapid cartea de identitate.
Sunteti cetatean roman, nu va poate fi refuzat dreptul de a intra in tara.
buna ziua, tocmai a plecat in tara prietena pea cu buletinul expirat.
la vama ungaria-romania,soferul autocarului i-a cerut 150 euro
50 lui,100 la vamesi
daca refuza sa dea,amenda era de 250
65 euro va costa foaia de calatorie de la consulat.
e mult mai corect,decat sa umplem buzunarele vamesilor.
A fost pacalita :(
Politistii de frontiera nu au competenta sa aplice amenzi pentru acte de identitate expirate.
Telefonul gratuit la care puteti sesiza faptele de coruptie este 0800 806 806 - este linia telefonica gratuita a Directiei Generale Anticoruptie.

Titlul de calatorie este necesar cand romanii aflati in strainatate isi pierd actele de identitate (CI sau pasaport) si nu au nici macar permisul de conducere (adica un act cu poza) la ei.

Chiar si fara acte de identitate sau titlu de calatorie nu li se poate refuza intrarea in tara - verificarile dureaza mai mult, asta e singura diferenta.

Insa ceea ce fac politistii de frontiera unguri nu stiu cum poate fi evitat - cunosc si eu un caz cand au ''prins'' pe cineva care facea micul trafic de frontiera; a intrat dimineata in Ungaria cu CI expirata de 2 zile (omul nu si-a dat seama) iar cand s-a intors nu l-au lasat sa treaca, i-au zis sa mearga la Budapesta sa isi ia de la consulat titlu de calatorie!
Pana nu le-a dat 20 de euro nu a scapat.

Sfatul corect asta e, intr-adevar: titlu de calatorie.


va multumesc pt raspunsuri am sa incerc sa merg la consulat o zi buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buletin expirat - intrarea in tara narcyssycran narcyssycran daca am buletinul expirat de cateva zile,la intrarea in tara v-a trebui sa platesc amenda,cat costa aceasta amenda?dar vamesii maghiari imi fac si ei amenda ... (vezi toată discuția)
Calatorie din spania in romania minor neinsotit, 17 ani tudorachenicoleta tudorachenicoleta buna seara!!am si eu o intrebare in ziua cand implinesc 18 ani imi expira buletinul,as putea pleca in romania cu cateva zile pana implinesc 18¿¿as ... (vezi toată discuția)
Buletin expirat strainatate dumutaadrian dumutaadrian Buna ziua,o mica problema am.Mama mea este in Italia, si i-a expirat buletinu,ar putea veni in tara sa isi reinnoiasca buletinu ,dar sa nu fie ceva probleme la ... (vezi toată discuția)