Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Calatorie din Spania in Romania minor neinsotit, 17 ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Calatorie din Spania in Romania minor neinsotit, 17 ani

buna seara!!am si eu o intrebare in ziua cand implinesc 18 ani imi expira buletinul,as putea pleca in romania cu cateva zile pana implinesc 18¿¿as avea vreo problema la vama¿¿nu am pasaport si sunt in spania singura.Va rog frumos sa imi dati un raspuns cat mai repede posibil
~ Conținut șters la cerere ~
Companiile aeriene nu permit minorilor neinsotiti sa urce in avion.
Daca veniti cu masina, autocarul, trenul (deci terestru) nu veti avea probleme la intrarea in tara pentru ca in legislatie sunt prevazute doar conditii de iesire a minorilor din tara, nu si de intrare.
problema e ca aici sunt singura...si nu ma poate insoti nimeni.ce ar putea sa imi faca politia de la vama?
o sa plec cu autocarul...dar mie frica sa nu imi faca ceva la vama

Ares-3, moderator
Daca veniti cu autocarul e in regula, nu vi se poate interzice intrarea in tara pentru ca sunteti cetatean roman iar politistii de frontiera ai celorlalte state nu ai niciun drept sa va intrerupa calatoria.
Veniti linistit.
ieri am intrebat la sediul de autocare si mi.au spus k e posibil ca politia de la vama sa ma dea jos din autocar sau sa imi dea amenda e adevarat¿¿va multumesc