Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 30 aprilie 2012 si 05.05.2012 - bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

30 aprilie 2012 si 05.05.2012 - bugetari

Buna ziua,
Din ceea ce am citit pe forum am inteles ca pentru personalul bugetar, ziua de 30 aprilie 2012 va aparea in pontaj ca zi lucratoare, iar data de 05 mai 2012 zi libera, aceasta fiind o zi de sambata. Am inteles corect?
Va multumesc.
Dupa parerea mea, consider ca, daca data de 30.04.2012 a fost decretata ca zi nelucratoare, iar 05.05.2012 ca zi lucratoare, in pontaj ar trebui sa apara in felul acesta.
Este invers , data de 30.04.2012 este zi nelucratoare , iar data de 05.05.2012 este zi lucratoare ...
SI eu am avut aceeasi nelamurire. Se pare ca asa este, ziua de 30 aprilie se ponteaza ca lucratoare si 5 mai nelucratoare, pentru ca softul de la ANAF nu permite schimbarea numarului de zile lucratoare. Daca nu se trece asa apare eroare la declaratia 112.
Avand in vedere ca exista un soft unitar atat pentru privat cat si pentru bugetari, se lasa aacelasi numar de zile lucratoare pentru ambele.
Asa am gandit si eu, cu privire la declaratia 112, ca va da eroare .
Facand si un recurs la memorie, mi-am adus aminte ca si in 2008 au fost 2 situatii de acest gen si anume :
- prin HG 297/2008 au fost stabilite ca zile libere 2,3,4 aprilie 2008 urmand ca acestea sa fie recuparete in zilele de 12 aprilie, 19 aprilie si 10 mai 2008. Eu am pontat 2,3,4 aprilie 2008 ca zile lucratoare, iar 12 aprilie, 14 aprilie si 10 mai zile libere. O colega a pontat invers si a avut probleme cu declaratiile, fiind nevoita sa faca rectificative pentru luna mai.
- prin HG.450/2008 a fost stabilita 2 mai zi libera, pe care la vremea repectiva am pontat-o ca zi lucratoare, iar 24.05.2008 ( ziua in care s-a recuperat) zi libera .
D.p.d.v. al legalitatii problema este ca nu softul ANAf-ului decide, ci HG 370/2012 ...astfel:

Art. 1
(1) Pentru salariatii din sectorul public, ziua de 30 aprilie 2012 se stabileste ca zi libera.
....