Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cadru juridic trupa muzicala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cadru juridic trupa muzicala

Buna ziua!

Un prieten are o trupa muzicala si o buna perioada a activat mai mult underground, fara prea multe incasari. Pentru ca vor sa inceapa sa presteze avand si incasari este clar ca trebuie ca totul sa fie legal.
De aceea ne gandeam sa faca un SRL in care toti sa aiba acelasi numar de parti sociale, cu codurile CAEN:
90.01 Activităţi de interpretare artistică (spectacole)
90.02 Activitati suport pentru interpretare artistica (spectacole)
90.03 Activităţi de creaţie artistică
90.04 Activităţi de gestionare a sălilor de spectacole
Este in regula cum ne-am gandit? Puteti sa ne indrumati mai bine?

De asemenea, pentru a putea deconta cheltuielile cu transportul, unul dintre actionari ar vrea sa cumpere si un microbuz (second hand), urmand ca ulterior, acesta sa fie platit din incasarile lor.
Cum este mai bine:
- sa-l cumpere pe persoana fizica si sa faca contract de comodat iar cand vor fi banii suficienti incasati sa o vanda firmei (in acest caz va plati impozit proprietarul?)
sau:
- sa crediteze initial firma, sa cumpere microbul si apoi sa-si recupereze banii treptat?

Multumesc anticipat.

O zi buna!
Este bine o S.R.L., mergeti pe regim de impozitare microintreprindere (art. 112 indice 1 Cod fiscal). Codurile CAEN sunt bine alese.
Pentru cumpararea autovehiculului puteti folosi bani din creditari societate, parerea mea este sa achizitionati autovehiculul pe societate.
Multumesc.

In acest caz, cum vom face sa-si retraga fiecare din banii incasati, pentru ca ideea nu e ca banii sa ramana in firma?
Ei pana la urma presteaza un serviciu si vor sa "simta" imediat acest lucru.
Societatea va restitui imprumutul din veniturile realizate. Nu inteleg care este esenta afirmatiei dvs. "cum vom face sa-si retraga fiecare din banii incasati, pentru ca ideea nu e ca banii sa ramana in firma? Ei pana la urma presteaza un serviciu si vor sa "simta" imediat acest lucru"...

In afara de imprumutul acordat de actionari, cum facem cu veniturile lor?

Ei sunt 5 in trupa si sa zicem ca sunt platiti pentru o prestatie cu 500 euro, ceea ce inseamna 100 eur/persoana.
Dupa ce ar mai scadea cheltuielile facute cu deplasarea catre locatia rerspectiva si altele, ar ramane 75 euro de persoana.
Cum facem ca membrii trupei sa beneficeze de acei bani?
Ii restituim sub forma de dividente la care sa plateasca ei impozitul?