Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa de post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa de post

Buna ziua, ma poate va rog ajuta cineva cu o fisa de post pentru un formator/trainier si pentru un project manager?

Multumesc anticipat!
Nu am o astfel de fisa dar va pot da informatii privind anumite date pentru completarea ei.
1) Cerintele postului de formator cu norma partiala sunt urmatoarele:
*Cerinta generala: formatorul trebuie sa aiba studii superioare de lunga durata, finalizate cu diploma, in specialitatea pentru care aplica.
*Cerintele specifice postului:
- abilitati de comunicare;
- cunostinte de specialitate in domeniul in care doreste sa devina formator;
- participarea la activitati care presupun deplasari in tara sau strainatate;
- participarea la sesiuni de formare a formatorilor organizate de INM;
- rezolvarea sarcinilor in termenele stabilite de Consiliul stiintific;
- cunostinte de evaluare a nevoilor de formare profesionala a judecatorilor si procurorilor;
- cunostinte de evaluare a activitatilor de formare profesionala.
2) Scopul principal al postului de formator consta in asigurarea formarii initiale a viitorilor judecatori si procurori in cadrul Institutului National al Magistraturii. Posturile scoase la concurs vizeaza formarea initiala, insa formatorii pot fi solicitati si in cadrul formarii continue, daca este cazul.
3) Atributiile postului sunt urmatoarele:
A. Activitati normate in statul de functii
- Sustinerea de cursuri si/sau seminarii in limita a 32 ore conventionale/luna in cadrul activitatii de formare initiala;
- Sustinerea de seminarii si conferinte in cadrul activitatii de formare continua in limita a 32 ore/luna;
- Participarea in comisii de elaborare a subiectelor/corectare a lucrarilor/solutionare a contestatiilor in cadrul concursurilor si examenelor organizate de INM;
- Elaborarea si dezvoltarea programei de studiu si a planului de invatamant in cadrul formarii initiale;
- Elaborarea tematicii si contributia la elaborarea planului de formare continua in cadrul formarii continue;
- Dezvoltarea metodologiei de examinare si notare a auditorilor de justitie, pentru formatorii implicati in activitatea de formare initiala.
B. Activitati de pregatire stiintifica si metodica
- Pregatire stiintifica individuala permanenta;
- Participarea la activitati, programe si proiecte de integrare europeana si dezvoltare institutionala;
- Perfectionarea pregatirii pedagogice;
- Elaborarea de materiale didactice.
C. Activitati de cercetare stiintifica
- Cautarea de informatie juridica pe internet;
- Dezvoltarea de materiale suport de curs pentru centrul de resurse juridice.
4) Salarizarea se face in conformitate cu dispozitiile art. 108 alin. (3) din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciara, in limita a 32 de ore conventionale/luna.

Consilier juridic V. Ioana-Iulica