Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Inchidere - radiere srl fara plata impozitului
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Inchidere - radiere srl fara plata impozitului

Buna ziua , tocmai am iesit din perioada de 3 ani de cand a fost suspendata firma . Doresc sa o inchid/radiez insa contabilul imi spune ca trebuie neaparat platit acel impozit de 16 % . Am gasit un articol pe internet pe care sincer nu il prea inteleg dar suna cam asa "O societate a fost dizolvata si radiata de la Registrul Comertului fara a se constitui si plati impozitul pe dividende"
Rugamintea mea este sa-mi spuneti cum este posibil sa o inchid fara plata acestui impozit? Daca nu se poate atunci e posibil sa suspend firma inca o data pt 3 ani ? Sunt obligata sa am contabil ( expert) in perioada suspendarii? mentionez ca platesc si acum contabilul 400 lei pe an doar pt a depune acel bilant
Ce se intampla daca nu imi reiau activitatea dupa terminarea perioadei de suspendare de 3 ani ? voi primi amenzi sau voi ramane cu datorii toata viata sau dupa o anumita perioada se radiaza firma si scap de taxe/amenzi?
Va rog daca ma poate ajuta cineva cu aceste informatii , sunt disperata
Multumesc anticipat
Bine ca scapati de ea! O grija in minus este sanatate in plus!:dance3:
aura.radulescu, utilizator
Ce as vrea sa inteleg eu este daca la trecerea activelor (bunuri si bani) din patrimoniul societatii in cel al asociatului la lichidare trebuie platit 16% impozit pe dividende din valoarea lor. Si daca da se poate ocoli cumva aceasta plata? Presupunem ca firma nu are datorii la stat sau la terti.