avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... RCA facut online, polita intrata in vigoare mai tarziu
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

RCA facut online, polita intrata in vigoare mai tarziu

Buna,

Ieri 2012 05 01 am facut un RCA pe un magazin online. Acolo puteam sa aleg ca va intra in vigoare din ziua de azi. 2012-05-02 , plateam cu cardul, totul ok.
Eram confident ca am RCA daca politia ma opreste arat chitanta si gata polita nu am primti online!
Azi ma sun de la unde am incheiat polita ca ieri nu au lucrat si polita va intra in vigoare numai din ziua de maine 2012-05-03.
Din fericire nu am avut acident insa v-as intreba daca primesc amenda acasa ca am fost filmat de radar mobil sau de camera fixa pentru taxa drum pot sa dau in judecata magazinul online?

Daca nu am fost oprit si nu am avut eveniment rutier:
1) radarale fixe verifica RCA?
2) radarele mobile verifica RCA?
3) camerele pentru taxa drum verifica si RCA?

Sau numai daca eram oprit atuncea puteam sa primesc amenda.



Mersi. Cu multa stima!


Ultima modificare: Miercuri, 2 Mai 2012
RaptorBlood, utilizator
Cel mai recent răspuns: RaptorBlood , utilizator 15:36, 2 Mai 2012
Verificarea RCA se face de catre echipajele pol. rutiere prin accesarea bazei de date online (CEDAM)sau de catre cei care supravegheaza traficul prin camerele video( prin sondaj).Daca aveti dovada platii, puteti justifica existenta asigurarii pentru ziua solicitata.
Ultima modificare: Miercuri, 2 Mai 2012
nucu$, utilizator
Intre timp am cautat online un pic si am gasit:

"Dacă sunteți proprietar de vehicul și nu încheiați asigurarea obligatorie RCA sau nu o mențineți în valabilitate în mod continuu, prin plata primelor de asigurare, săvârșiți o contravenție.

Contravenția se constată de către personalul Poliției și se sancționează cu: amendă de la 1000 RON la 2000 RON, reținerea certificatului de înmatriculare și a plăcuțelor de înmatriculare/inregistrare, până la prezentarea documentului privind încheierea asigurării. (Legea nr.136/1995, cu modificările și completările ulterioare; Ordonanța de Urgență nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare)"

- deci banuiesc ca am scapat.

In legatura cu magazinul online cred ca si ei au vina.
Eu detin o chitanta in care scrie.

Cant. Produs Total cu TVA
1x Asigurare RCA Groupama Asigurari pentru persoane, valabila in perioada 02-05-2012 -- 451.29 Lei
Subtotal: 451.29 Lei
Taxa transport: 0,00 Lei
Total: 451,29 Lei


Insa pe ce-l care o sa primesc prin curier va fi valabil numai din 03-05-2012

Fiind de vina sistemul lor in informatica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestarea unei amenzi viorelbr viorelbr am fost oprit de radar si amendat cu 70 lei +1000 lei pentru ca nu am avut asigurarea la mine,v-a rog sa-mi spuneti daca pot platii doar suma de 70 lei de pe ... (vezi toată discuția)
Rca dani dani dani dani este fapta penala daca iesi in trafic azi(de exemlu)cu un rca auto care isi incepe valabilitatea abea maine? (vezi toată discuția)
Asigurare masina politie justinn justinn Buna ziua, recent am fost oprit de un echipaj de politie rutiera si deoarece aveam asigurarea expirata de cateva zile am fost sanctionat contraventional. In ... (vezi toată discuția)