Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sentinta definitiva
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Sentinta definitiva

buna ziua tinand cont ca am mai comunicat cu dumneavoastra prin intermediul acestui site.M-ar interesa daca o sentinta definitiva acordata de instanta de fond mai poate fi atacata in vreun fel daca nu s-a inaintat recurs in termenul stabilit de instanta.sentinta ne este favorabila iar pana acum nu s-a inaintat recurs de catre instanta competenta.va multumesc
Daca nu s-a formulat recurs in termenul prevazut de lege, atunci sentinta a ramas definitiva (in materie penala) sau definitiva si irevocabila (in materie civila), ceea ce inseamna ca nu mai poate fi atacata prin caile ordinare de atac.
:offtopic:Interventie moderator.
Am rugamintea sa continuati discutia aici si sa nu mai deschideti un nou topic pe aceeasi tema ( pct.3.3 Regulament).
Pentru continuarea discutiei aveti posbilitatea sa folositi optiunea" raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
oliviaserban a scris:

buna ziua am mai comunicat prin intermediul acestei pagini.m-ar interesa daca o sentinta la care nu s-a facut recurs in termenul acordat de instanta mai poate fi atacata in vreun fel?va intreb pt ca sentinta ne este favorabila si pana acum nu s-a inaintat recurs de catre instanta competenta.va multumesc

olimpia_ilie a scris:

Daca termenul in care se putea declara recurs s-a scurs atunci hotararea a ramas definitiva si nu mai poate fi atacata. Totusi fiti atenta la termen deoarece nu curge de la acelasi moment pt toate partile

buna seara sentinta a fost comunicata la data de 19 04 2012 astazi(tinand cont de zilele de 30 ,respectiv 1 mai) ar fi fost ultima zi in care se putea inainta recursul ce ati vrut sa spuneti ca termenul nu curge la fel in cazul ambelor parti"? va multumesc
va rog sa imi mai spuneti daca se pot invoca caile de atac speciale(recurs in interesul legii,contestatia in anulare,revizuirea)in conditiile in care procuratura nu a inaintat recurs.in prima faza vizavi de procesul nostru s-a mai deschis un altul inaintat de biroul penal. La apel ca si la recurs am pierdut apoi a fost acest de-al doilea proces deschis de inculpat(de noi) care s-a solutionat favorabil in prima instanta fara a se face recurs in terman de catre procuratura .Aceasta este dilema mea daca intr-adevar solutia ramane definitiva ?
Daca nu se declara cale de atac hotararea ramane definitiva.