Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reintoarcerea la job dupa CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reintoarcerea la job dupa CCC

In ian. 2013 trebuie sa ma reintorc la locul de munca, as dori sa stiu daca, dupa noul cod, societatea mai este obligata sa ma primeasca, sa ma pastreze o anumita perioada de timp pe acelasi post sau poate sa imi inceteze CIM?
@ ADELA STROE

Cred ca aici , angajatorul ar putea decide exact care este perioada pentru care este aplicabila interdictia prevazuta in art.25 alin.2 din OUG nr.111/2010 ... sintagma ”cu pana la 6 luni” inseamna ca perioada maxima de interdictie este de 6 luni , angajatorul prin ccm sau prin reg.intern poate stabili o durata cuprinsa intre o zi si pana la 6 luni maxim .. dupa 6 luni nu mai este nicio interdictie cu privire la concediere.