Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Colaborare site de reduceri- factura fara bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Colaborare site de reduceri- factura fara bon fiscal

Buna ziua! Am infiintat o intreprindere individuala, cu domeniul de activitate, comert electronic. As dori sa incep o colaborare cu un site de reduceri pentru a comercializa produse. Intrebarea mea este urmatoarea: cum ar trebui sa procedez sau cum as putea proceda, daca as dori sa livrez eu produsele in Bucuresti, avand in vedere ca unei persoane fizice ar trebui sa-i dau factura si bon fiscal? M-ar interesa sa livrez eu produsele in Bucuresti ca sa am un castig suprimentar, sa iau eu banii de transport. As putea sa inchei un contract de curierat intre intreprinderea individiduala si firma tatalui meu, ca sa pot livra eu in Bucuresti? Ce ma sfatuiti? Va multumesc anticipat!
Incercati varianta cu plata ramburs. Deci la primirea obiectului solicitat clientul va plateste factura numerar firmei de curierat care va deconteaza ulterior suma incasata, sau utilizeaza mandatul postal sau chiar op prin banca. Aceste modalitati de plata sunt legale si nu inseamna neaparat bon fiscal