avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... refuz incasare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

refuz incasare

Acum ceva timp am pierdut un proces cu asocoatia de locatari.Instanta a hotarit sa achit si niste cheltuielile(judecata,executor).Am primit de la executorul desemnat de instanta un document prin care eram anuntata ce suma trebuie sa achit si in ce cont.Am inceput sa trimit bani,cu mandat postal in contul indicat de executor.Nu mi-a trimis nici odata chitanta,iar acum asociatia m-a trecut cu acele sume la restanta.Refuza insa sa-mi incaseze intretinerea pina nu achit celelalte cheltuieli (care oricum nu au legatura cu condominiul).Executorul judecatoresc nu doreste sa-mi trimita chitante cu care sa fac dovada la asociatie,cei de la asociatie refuza sa-mi incaseze intretinerea,dar si sa-mi comunice contul asociatiei,eu ce sa fac?Va rog sa ma ajutati!
Cel mai recent răspuns: vornicu lumi , utilizator 08:42, 8 Mai 2012
Buna ziua! Din ce ati povestit presupun ca mai aveti dovada platii prin mandat postal...desi nu este nu stiu de dovada din moment ce nu scrie pe ele ce serviciu sau datorie achitati dar totusi ar fi bine sa mergeti cu acele dovezi la asociatie de proprietari sau chiar mai bine la executor. Pe ce motiv refuza sa va dea chitante?
am toate mandatele.Nu stiu ce motiv are sa nu elibereze chitante! am depus la asociatie copiile de pe mandate...au spus ca vor lua legatura cu executorul,dar pina atunci...
De obicei aceste costuri cu executorul judiciar le achita asociatia atunci cand se prezinta la executot cu sentinta investita cu formula executorie. Executorul face anumite demersuri, pune niste timbre, etc. si comunica asociatiei costul lucrarii. Pentru a se apuca de treaba, asociatia trebuie sa achite aceste sume. Ei, sigur ca executorul trebuie sa i-a legatura cu dvs. pentru a incasa toate suma, nu numai cele prilejuite de lucrarile acestuia.
1. Daca ati trimis sume de bani prin mandat, probabil ca ati indicat pe mandat in ce scop au fost trimise aceste sume;
2. Cand suma totala pretinsa a fost achitata, executorul i-a legatura cu asociatia ii comunica ca toata suma a fost incasata si solicita contul in care sa ”verse” suma respectiva.
3. Chiar nu inteleg de ce ex. jr. nu va poate da o adeverinta in care sa specifice ca suma... a fost achitata de dvs.
4. Acum inteleg si pe cei de la asociatie care nu stiu ce debit vreti dvs. sa stingeti - dar acest lucru nu trebuie sa dureze prea mult, acum in epoca internetului, a telefoanelor de tot felul.

Mergeti la asociatie, explicati/dovediti ce ati achitat. Administratorul i-a legatura cu ex. jr., lamureste problema si chiar in aceeasi zi poate face incasari, deci stie ce incaseaza, ca sa poata sa justifice acest lucru pe chitanta de plata.
Succes!
Va multumesc frumos!
Din moment ce ati trimis banii intr-un cont bancar (al executorului), asa cum spuneti, executorul nu poate elibera chitanta. Chitanta se elibereaza numai daca achitati numerar in casieria executorului. Platile facute in contul bancar al executorului apar in extrasul de cont al acestuia. Daca ar elibera si chitanta s-ar inregistra cu suma de doua ori.
Mergeti la executor, discutati si vedeti ce suma mai aveti de plata si achitati.
Decat sa incercati sa platiti cate ceva la asociatie mai bine dati toti banii executorului si stingeti acea datorie. Atunci cand executorul a incasat intreaga suma o sa vireze banii asociatiei. Acestia vor intra in contul asociatiei si se va stinge datoria dv catre asociatie. Asa intrati in normalitate si asociatia o sa va incaseze datoriille curente.
Sigur ca mai puteti sa faceti plati si la asociatie, in contul bancar al acesteia, fara sa le cereti acordul, dar nu are sens din moment ce dv aveti o datorie mai veche de achiat.
Intai se achita datoria mai veche si apoi cea curenta. Iar cum datoria mai veche se stinge prin executor, acolo trebuie sa platiti si nu la asociatie.

Alte discuții în legătură

Notificare datorie mai veche de 3 ani suc_de_pere suc_de_pere Buna ziua. As dori sa stiu in ce fel pot sa notific asociatia de proprietari asupra unei datorii mai vechi de 3 ani, asupra careia am o sentinta definitiva si ... (vezi toată discuția)
Plata intretinere si restante,refuz incasare bani unlocataranonim unlocataranonim Buna ziua,dupa cum multi romani resimt criza din greu si eu sunt unul dintre ei,am ramas o perioada fara loc de munca si normal ca s-au adunat ... (vezi toată discuția)
Hotarari ale presedintelui asociatiei de proprietari si asa-zisului comitet executiv radufradu radufradu Buna ziua , as dori sa va intreb daca e legal ca presedintele impreuna cu comitetul executiv ai asociatiei de proprietari ai blocului unde locuiesc , au ... (vezi toată discuția)