Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... martori la divort?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

martori la divort?

Buna ziua!
am si eu o mica intrebare...daca inaintez actiunea de divort in care trec nepotrivire de caracter mai trebuiesc adusi martori?
Va multumesc!
In primul rand expresia asta ...cu nepotrivirea.. (ramasa prin folclor) e de-o stupizenie fara margini.

- daca nu sunt copii minori si a trecut mai mult de un an de la data incheierii casatoriei se poate divorta prin acordul sotilor fara nici un motiv si fara nici o proba

- daca nu sunt indeplnite conditiile de mai sus orice "vorba" (motiv invocat/fie ea si nepotrivirea asta) trebuie dovedita ...cu martori sau in alt fel, pentru ca nu e nimeni obligat sa creda pe nimeni pe vorbe.
romascanu, moderator
Multumesc ptr raspuns dar sotul meu a spus sa ma duc eu sa inaintez divort si el va veni la tribunal sa terminam. Nu vrea divort cu acordul ambelor parti.Nu stiu ce sa trec in cererea de divort in afara de asta si pe alta parte nu am nici martori.Nu m-a batut, doar ne certam si ma jigneste foarte tare.
Cautati si dv. un motiv plauzibil, realist, gen: ne-am schimbat, nu mai avem pumncte de interes comun, nu mai comunicam, exista o racire sau instrainare a relatiilor etc.
Toate astea tot prostii tabloide sunt, insa in contextul potrivit fac minuni...
Daca sotul nu vrea, negociati.
Daca nu, mergeti la un avocat ca sa va explice cum anume puteti depune actiune de divort din culpa comuna si la prim termen, la prezentarea sotului, sa o transformati in divort de comun acord... Ca sa scapati de martori si tambalau...