Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort din vina ambelor part
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort din vina ambelor part

Buna ziua,
Ma puteti lamuri si pe mine, va rog,in urmatoarea situatie?

Avem 34 ani de casnicie,copii majori, sotul nu doreste divort prin acord.

In cazul unui divort din vina ambelor parti, daca motivul divortului este ,,nepotrivire de caracter" :
1) partile implicate trebuie sa explice in instanta in ce consta aceasta nepotrivire?
2) este nevoie de (instanta cere) un martor care sa confirme,,nepotrivirea de caracter"?
Multumesc anticipat .
1. nu tocmai; 2. da

Pt ceea ce urmeaza am incercat sa iau in calcul tot ceea ce ati mai scris pe aceasta tema...
De ce credeti ca sotul va fi de acord cu desfacerea casatoriei din culpa comuna? Inseamna, altfel spus, ca e de acord cu divortul... Si ziceati ca nu vrea un divort "prin acord”...
In practica, este posibil ca desi nu sunt indeplinite conditiile prevazute de lege pentru divortul prin acord, sotii sa fie de acord asupra tuturor capetelor de cerere: divort, numele dupa divort... In aceasta situatie, de cele mai multe ori, se cere desfacerea casatoriei prin divort din culpa comuna, si sotii vor solicita ca probe inscrisuri si un martor comun. Daca ambele parti cer, hotararea nu va mai fi motivata de instanta (adica, se va pronunta divortul fara a se mai mentiona cauzele).
In situatia in care partile nu se inteleg, dar din probele administrate rezulta culpa ambilor soti se poate dispune desfacerea casatoriei din culpa comuna a sotilor.

Puteti inainta cererea de divort numai dv, motivand (de exemplu): "Pentru ca relatiile de familie sunt grav si iremediabil vatamate, iar nepotrivirea de caracter a subsemnatei si a paratului a atins cote majore in ultimii ani de convietuire, am hotarat de comun acord in cursul anului... (scrieti anul in care a avut loc despartirea in fapt) sa ne despartim, paratul plecand sa locuiasca intr-o alta locuinta pe care o detinem in comun”.

"In dovedirea actiunii inteleg sa ma folosesc de proba cu inscrisuri si un martor comun, pe care il vom numi la primul termen de judecata” (sau il numiti chiar in cererea de divort). Acest martor va trebui sa vorbeasca despre faptul ca sunteti despartiti in fapt de 7 ani si nu va mai puteti impaca deoarece... v-ati instrainat mult si "juramintele” din momentul casatoriei au fost incalcate... Faptul ca ati petrecut impreuna cateva dintre marile sarbatori poate insemna ca ati dorit o impacare, dar s-a dovedit de nerealizat... Sau, mai avantajos, aceste intalniri aveau loc pt ca si copiii dv sa va intalneasca impreuna, sa nu fie nevoiti sa "se imparta”... In divort pot fi audiati in calitate de martori si rudele si afinii cu exceptia copiilor dv.
Dar, in cererea de divort, ar mai trebui sa scrieti si ceva de genul: "Intrucat am cazut de comun acord asupra tuturor problemelor, intelegem ca actiunea de divort sa se intemeieze pe acordul nostru, casatoria urmand a fi desfacuta din culpa comuna a sotilor”. Nu poate fi desfacuta casatoria din culpa comuna fara ca ambii soti sa isi asume culpa respectiva - dar vedeti ce am scris mai sus....

Pt a face si partajul (prin aceeasi actiune), daca, totusi, v-ati inteles in final: "Va rugam sa dispuneti impartirea bunurilor comune dobandite in timpul casatoriei potrivit tranzactiei pe care o anexam”...
Oricum, in ceea ce priveste partajul, il puteti cere oricand, pt ca actiunea nu se prescrie...
trope_doi, utilizator
trope_doi a scris:

1. nu tocmai; 2. da

Pt ceea ce urmeaza am incercat sa iau in calcul tot ceea ce ati mai scris pe aceasta tema...
De ce credeti ca sotul va fi de acord cu desfacerea casatoriei din culpa comuna? Inseamna, altfel spus, ca e de acord cu divortul... Si ziceati ca nu vrea un divort "prin acord”...
In practica, este posibil ca desi nu sunt indeplinite conditiile prevazute de lege pentru divortul prin acord, sotii sa fie de acord asupra tuturor capetelor de cerere: divort, numele dupa divort... In aceasta situatie, de cele mai multe ori, se cere desfacerea casatoriei prin divort din culpa comuna, si sotii vor solicita ca probe inscrisuri si un martor comun. Daca ambele parti cer, hotararea nu va mai fi motivata de instanta (adica, se va pronunta divortul fara a se mai mentiona cauzele).
In situatia in care partile nu se inteleg, dar din probele administrate rezulta culpa ambilor soti se poate dispune desfacerea casatoriei din culpa comuna a sotilor.

Puteti inainta cererea de divort numai dv, motivand (de exemplu): "Pentru ca relatiile de familie sunt grav si iremediabil vatamate, iar nepotrivirea de caracter a subsemnatei si a paratului a atins cote majore in ultimii ani de convietuire, am hotarat de comun acord in cursul anului... (scrieti anul in care a avut loc despartirea in fapt) sa ne despartim, paratul plecand sa locuiasca intr-o alta locuinta pe care o detinem in comun”.

"In dovedirea actiunii inteleg sa ma folosesc de proba cu inscrisuri si un martor comun, pe care il vom numi la primul termen de judecata” (sau il numiti chiar in cererea de divort). Acest martor va trebui sa vorbeasca despre faptul ca sunteti despartiti in fapt de 7 ani si nu va mai puteti impaca deoarece... v-ati instrainat mult si "juramintele” din momentul casatoriei au fost incalcate... Faptul ca ati petrecut impreuna cateva dintre marile sarbatori poate insemna ca ati dorit o impacare, dar s-a dovedit de nerealizat... Sau, mai avantajos, aceste intalniri aveau loc pt ca si copiii dv sa va intalneasca impreuna, sa nu fie nevoiti sa "se imparta”... In divort pot fi audiati in calitate de martori si rudele si afinii cu exceptia copiilor dv.
Dar, in cererea de divort, ar mai trebui sa scrieti si ceva de genul: "Intrucat am cazut de comun acord asupra tuturor problemelor, intelegem ca actiunea de divort sa se intemeieze pe acordul nostru, casatoria urmand a fi desfacuta din culpa comuna a sotilor”. Nu poate fi desfacuta casatoria din culpa comuna fara ca ambii soti sa isi asume culpa respectiva - dar vedeti ce am scris mai sus....

Pt a face si partajul (prin aceeasi actiune), daca, totusi, v-ati inteles in final: "Va rugam sa dispuneti impartirea bunurilor comune dobandite in timpul casatoriei potrivit tranzactiei pe care o anexam”...
Oricum, in ceea ce priveste partajul, il puteti cere oricand, pt ca actiunea nu se prescrie...