Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Titlu de proprietate - la primarie se elibereaza acte ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Titlu de proprietate - la primarie se elibereaza acte de proprietate (in copie) la cererea persoanelor netitulare?

Copie de pe titlu de propritate ,extrasul de carte funciara si celelalte acte care sunt in dosar se pot elibera de catre primarie la cererea unei persoane care nu este titulara proprietatii? Pentru ce motive?
Actele care formeaza dosarul prin care se noteaza la OCPI dreptul de proprietate asupra unui bun imobil/teren,in temeiul legii nr 7/1996 nu poate fi studiat
In temeiul legii nr 7/1996
Art. 41
(1) Orice persoana poate cerceta cartea funciara si celelalte evidente care alcatuiesc registrul cadastral de publicitate imobiliara, cu exceptia evidentelor care privesc siguranta nationala.
(2) La cerere, se vor elibera extrase, certificate sau copii certificate conform cu originalul de pe cartile funciare, planuri sau inscrisuri, cu dovada platii tarifelor legale.
(3) Nici o autoritate nu va putea cere trimiterea originalului cartii funciare sau a planurilor de identificare a imobilelor.
(4) Mapa inscrisurilor privind inscrierea atacata poate fi cercetata de catre instanta de judecata si organele de cercetare penala, in conditiile legii.
i