Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita girant
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita girant

sunt girant la un prieten care nu si/a mai platit ratele. mai exista un girant. mi sa pus poprire pe salariu. as dori sa stiu daca suma restanta care nu a fost platita se imparte la giranti sau platesc doar eu. ce acte trebuiesc depuse la judecatorie pentru a-i face poprire pe pensie prietenului meu
Va pot spune ca, in calitate de girant, banca va poate urmari pentru intreaga suma restanta.
Deci suma nu se imparte intre guranti
In ceea ce priveste titularul creditului, puteti deschide o actiune in instanta pentru a va recupera suma platita de la acesta. Sub acest aspect, domnii avocati va pot sfatui mai temeinic decat mine, in masura in care doresc.
Recomand sa incercati sa rezolvati amiabil aceasta problema impreuna cu titularul creditului.