Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Gravida cu hepatita B. Statul nu asigura ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Gravida cu hepatita B. Statul nu asigura imunoglobulina specificã B esentiala pentru noul nascut

Buna ziua

Ce pot face gravidele care au descoperit ca au Hepatita B daca statul roman nu mai mai importa imunoglobulina specifică B care este obligatorie si esentiala sa se administreze copilului la nastere pe langa vaccin? Doctorii spun ca imunoglobulina trebuie procurata de pacienti din Ungaria,Spania sau alte tari (normale) la preturi foarte mari. Plus ca toate analizele importante NU se deconteaza de CAS si bolnavii trebuie sa suporte costurile acestor analize extrem de scumpe,sau daca nu sa nu le faca!
Sunt normale aceste situatii? Care sunt drepturile gravidei, bolnavului de hepatita, si a copiilor nascuti din mame bolnave?
Va rog ajutati-ma cu orice fel de detaliu sau legatura utila pentru cele enumerate mai sus.
Va multumesc!
Atat gravidele cat si lehuzele,precum si copiii pana la 18 ani sunt asigurati fara plata contributiei.De asemeni si bolnavii de hepatita,care sunt inclusi intr-un program national de sanatate.Dar ,asta nu inseamna ca acestia ca de altfel si asiguratii cu plata pot beneficia de cele mai costisitoare investigatii,tratamente ,interventii si ingrijiri si in nr. nelimitat,ci doar de un pachet de servicii medicale stabilit,pt. ca si fondul de sanatate care este constituit din contributiile noastre ale tuturor este si el limitat.
De aceea o parte dintre investigatiile paraclinice(analize de laborator)nu sunt acoperite de fond si trebuie suportate de pacient.Dar nu este vorba in niciun caz despre setul uzual de astfel de analize ,care se fac pt. femeia gravida,ci de unele mult mai complexe,nu are rost sa le enumar aici.
Va rog chiar sa enumerati care sunt acele analize ce v-au fost refuzate fara plata,iar daca acestea se regasesc printre cele care trebuiesc decontate de fond,atunci puteti sa sesizati Casa de Sanatate.
Cat despre imunoglobulina specifică B(IG)trebuie sa existe cu siguranta un alt medicament de inlocuire,daca acesta nu se mai importa, care se poate administra ,dar asta va poate indica doar medicul curant.Nu pot sa cred ca copiii care se nasc din mame purtatoare de virus hepatic b sunt lasati fara a fi imunizati,stiind ca exista pericolul transmiterii
de la mama la copil a afectiunii.
Stiu ca raspunsul meu nu va incurajeaza dar trebuie sa intelegem si sa privim adevarul asa cum este el la ora actuala .
Buna ziua si multumesc ca mi-ati raspuns.
Din analizele care se dau gravidelor am platit analizele pentru hepatite: HCV Anticorpi HCV, Antigen HBS = 79 lei. Medicul curant mi-a dat trimitere si a trebuit sa platesc integral:Antigen HBe, Colinesteraza, Anticorpi totali anti hepatita Delta, ADN viral-antigen HBs = 487 lei. Mi s-a spus ca desi sunt asigurat si gravida CAS nu suporta decat analizele ieftine (din al doilea set de analize mi-a dat gratuit 2 analize cu 8.5 lei fiecare).
Cat despre imunoglobulina specifică B(IG) lispseste din tara de foarte multa vreme. Se cunoaste peste tot aceasta situatie, dar nu se face nimic. Nu exista inlocuitor. Cred ca asa se numeste substanta nu medicamentul. Medicul curant mi-a spus ca trebuie sa caut de acum in Ungaria, Italia, Spania. Si se aduce greu chiar si dupa ce gasesti pentru ca se elibereaza si se transporta in conditii speciale. Pare incredibil, dar este adevarat. Acesti copii sunt lasati de statul roman sa mearga spre moarte aproape sigura (rata de supravietuire este mica in cazul contaminarii). Daca avem acest medicament obligatoriu am inteles ca totul va fi bine. Nici o farmacie nu aduce acest medicament, nici pe comanda.
Pare greu de crezut ca statul te lasa sa mori din indiferenta dar aceasi problema este valabila si in cazul multor alte boli, din pacate!
Inca o data va multumesc si daca mai aveti orice stat sau sugestie pentru mine, astept cu multa nerabdare.
alina_f, utilizator
1.M-am interesat pt. dvs.la colegii mei si am aflat ca se utilizeaza pt. imunizare produsul cu denumire comerciala internationala (DCI): IMUNOGLOBULINA ANTI-HEPATITICA B"HEPATECT" CP 50 UI/ML 2ML*1FL.Intrebati medicul dvs. daca este potrivit cazului dvs. ,oricum am inteles ca se poate procura si din farmaciile de la noi si nu trebuie sa vi-l aduca cineva de afara.
2.Va dau un copy/paste dupa lista analizelor de laborator ce se deconteaza de casa

Urmarind lista,am depistat la IMUNOLOGIE,pozitiile (48-50 )ca se deconteaza antigenHCV dar pt. virusul hepaticB AgHBS______________________________________________________________________________
| Nr. | Cod | Denumirea analizei | Tarif |
| crt. | | | maximal |
| | | | decontat |
| | | | de casa de|
| | | | asigurări |
| | | | de |
| | | | sănătate |
| | | | - lei - |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| - Hematologie |
|______________________________________________________________________________|
| 1. | 2.8070 | Hemoleucogramă completă - hemoglobină, | 13,06 |
| | | hematocrit, numărătoare eritrocite, numărătoare | |
| | | leucocite, numărătoare trombocite, numărătoare | |
| | | reticulocite**), formulă leucocitară, indici | |
| | | eritrocitari*1) | |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 2. | 2.8030 | Examen citologic al frotiului sanguin*3) | 17,35 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 3. | 2.8100 | VSH*1) | 2,45 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 4. | 2.8621 | Timp Quick, activitate de protrombină*1) | 6,73 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 5. | 2.8603 | INR*1) (International Normalised Ratio) | 7,95 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 6. | 2.8622 | APTT | 11,46 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 7. | 2.8211 | Determinare la gravidă a grupului sanguin ABO*1)| 7,03 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 8. | 2.8212 | Determinare la gravidă a grupului sanguin Rh*1) | 7,34 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 9. | 2.8230 | Anticorpi specifici anti Rh la gravidă*1) | 7,03 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| - Biochimie |
|______________________________________________________________________________|
| 10. | 2.1120 | Uree serică*1) | 5,46 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 11. | 2.1130 | Acid uric seric*1) | 5,46 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 12. | 2.1140 | Creatinină serică*1), **) | 5,52 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 13. | 2.1510 | Calciu ionic seric*1) | 7,34 |
|______|_________|_________________________________________________|________| 24. | 2.4610 | TGP*1) | 5,46 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 25. | 2.4720 | Fosfatază alcalină*1) | 7,26 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 26. | 2.3210 | Fibrinogenemie*1) | 12,75 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 27. | 2.4680 | Gama GT | 7,45 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 28. | 2.1015 | Bilirubină totală*1) | 5,46 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 29. | 2.1016 | Bilirubină directă*1) | 5,46 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 30. | 2.4961 | Electroforeza proteinelor serice*1) | 14,16 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 31. | 2.6021 | VDRL*1) | 5,12 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 32. | 2.6022 | RPR*1) | 5,11 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 33. | 2.6023 | Confirmare TPHA*1), *4) | 11,45 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 34. | 2.1026 | Hemoglobina glicozilată*5) | 19,00 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| - Imunologie |
|______________________________________________________________________________|
| 35. | 2.6250 | ASLO*1) | 10,70 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 36. | 2.6692 | Factor rheumatoid | 8,70 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 37. | 2.6691 | Proteina C reactivă*1) | 9,94 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 38. | 2.6731 | IgA, seric | 13,76 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 39. | 2.6732 | IgE seric | 13,32 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 40. | 2.6733 | IgM seric | 14,07 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 41. | 2.6734 | IgG seric | 13,76 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 42. | 2430011 | Complement seric C3 | 10,10 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 43. | 2430012 | Complement seric C4 | 10,10 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 44. | 2.6206 | Depistare Helicobacter Pylori | 20,12 |___|
45. | 2.5560 | Testare HIV la gravidă*1) | 31,02 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 46. | 2.4060 | TSH | 19,10 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 47. | 2.4040 | FT4 | 19,41 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 48. | 2.6392 | Ag HBs (screening)*2) | 29,03 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 49. | 2.6201 | Anti-HAV IgM*2) | 38,19 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 50. | 2.6204 | Anti HCV*2) | 60,48 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 51. | 2.4321 | FSH | 22,20 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 52. | 2.4322 | LH | 22,20 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 53. | 2.4323 | Estradiol | 22,20 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 54. | 2.4300 | Cortizol | 25,97 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 55. | 2.4332 | Progesteron | 23,59 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 56. | 2.4331 | Prolactină | 23,59 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 57. | 2.43135 | PSA - | 21,50 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 58. | 2.43136 | free PSA | 22,00 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| - Exudat faringian |
|______________________________________________________________________________|
| 59. | 2.5061 | Cultură*1) (inclusiv antibiograma pentru culturi| 15.44 |
| | | pozitive) | |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| - Analize de urină |
|______________________________________________________________________________|
| 60. | 2.3450 | Examen complet de urină (sumar + sediment)*1) | 8,70 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 61. | 2.5063 | Urocultură*1) (inclusiv antibiograma pentru | 15.44 |
| | | culturi pozitive) | |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 62. | 2.2200 | Determinare glucoză urinară*1) | 5,00 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 63. | 2.2030 | Determinare proteine urinare*1) | 5,00 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| - Examene materii fecale |
|______________________________________________________________________________|
| 64. | 2.7120 | Examen coproparazitologic (3 probe)*1) | 11,61 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 65. | 2.5064 | Coprocultură*1) (inclusiv antibiograma pentru | 21,17 |
| | | culturi pozitive) | |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| - Examene din secreţii vaginale |
|______________________________________________________________________________|
| 66. | 2.5002 | Examen microscopic | 4,50 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 67. | 2.9160 | Examen Babeş-Papanicolau*1) | 36,67 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 68. | 2.5065 | Cultură (inclusiv antibiograma pentru culturi | 15.44 |
| | | pozitive) | |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| - Examene din secreţii uretrale, otice, nazale, conjunctivale şi puroi |
|______________________________________________________________________________|
| 69. | 2.5032 | Examen microscopic/proba | 4,50 |
70. | 2.5066 | Cultură, cultură germeni anaerobi (inclusiv | 15.44 |
| | | antibiograma pentru culturi pozitive)/proba | |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| - Examen lichid puncţie |
|______________________________________________________________________________|
| 71. | 2.5033 | Examen microscopic/frotiu | 4,50 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 72. | 2.5067 | Cultură (inclusiv antibiograma pentru culturi | 15.44 |
| | | pozitive) | |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| - Examinări histopatologice |
|______________________________________________________________________________|
| 73. | 2.9000 | Piesă prelucrată la parafină | 28,57 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 74. | 2.9021 | Bloc inclus la parafină cu diagnostic | 37,58 |
| | | histopatologic | |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 75. | 2.9020 | Diagnostic histopatologic pe lamă | 16,96 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 76. | 2.9010 | Examen histopatologic cu coloraţii speciale | 115,80 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 77. | 2.9022 | Citodiagnostic spută prin incluzii parafină | 30,50 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 78. | 2.9023 | Citodiagnostic secreţie vaginală | 30,50 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 79. | 2.9024 | Examen citohormonal | 28,27 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 80. | 2.9025 | Citodiagnostic lichid de puncţie | 30,50 |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
| 81. | 2.9030 | Teste imunohistochimice*) | 88,52/set |
|______|_________|_________________________________________________|___________|
Va multumesc foarte mult pentru tot! Saptamana viitoare merg la medic cu toate rezultatele analizelor si atunci o sa-l intreb exact ce mi-ati spus dvs despre medicamentul pentru bebelus.
Va doresc week-end placut si multa sanatate!
Am gasit Iminoglobulina la Tmisisoara si Bucuresti, dupa cum mi-ati spus dvs. De compensat nu se compenseaza dar bine ca exista, ca am fost tare speriata cand primul medic la care am fost mi-a zis sa-l caut prin tari strine.
Inca o data va multumesc tuturor!