Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... teren intravilan republica moldova
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

teren intravilan republica moldova

Se poate cumpara teren intravilan(pt constructie)in republica moldova ,de catre straini?multumesc
Legal, nu puteti achizitiona teren intravilan sau extravilan. Daca totusi achizitionati teren, prin intermediul unei persoane care detine cetatenie moldovenesca sau o firma locala si sunteti "depistat" actul de vanzare-cumparre va fi declart nul, din momentul incheierii si veti fi obligat sa achitati prejudiciile cauzate. Pentru incalcarea legislatiei funciare, in afara de pedepse administrative sunt prevazute si pedepse penale.
din cate stiu eu restrictiile le refera doar la terenul agricol si la paduri.acelasi regim il au si terenurile intravilane?
Art. 4 din Codul funciar prevede deţinătorii de terenuri cu titlu de proprietate privată pot fi cetăţeni ai Republicii Moldova şi investitorii străini, în conformitate cu legislaţia.

Articolul 6. din Legea nr. 1308/25.07.97 privind preţul normativ şi modul de vînzare-cumpărare a pămîntului stabileste:
(1) Se permite vînzarea-cumpărarea terenurilor cu destinaţie agricolă aflate în proprietate privată. Destinaţia terenurilor se stabileşte pe baza informaţiei primăriei municipiului, oraşului, satului (comunei) pe al cărei teritoriu este situat terenul.
(2) Dreptul de vînzare-cumpărare a terenurilor cu destinaţie agricolă aparţine statului, persoanelor fizice cetăţeni ai Republicii Moldova, precum şi persoanelor juridice al căror capital social nu conţine investiţii străine.
(3) În cazul în care cetăţenii străini sau apatrizii devin proprietari de terenuri cu destinaţie agricolă sau ale fondului silvic prin moştenire legală sau testamentară, ei au dreptul de a le înstrăina prin acte juridice între vii numai cetăţenilor Republicii Moldova.

In concluzie, un cetatean strain are restrictii de procurare doar in cazul terenurilor agricole. In rest fara grija.