Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Prezenta in birourile electorale de circumscriptie ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Prezenta in birourile electorale de circumscriptie locala 2012

Este obligatoririe prezenta vicepresedintelui BEC?
Din ce data se face pontajul pentru presedinte si vicepresedinte?
Prezenta tuturor membrilor, a presedintelui cat si a vicepresedintelui in timpul desfasurarii tuturor operatiunilor specifice votarii este obligatorie. Pontajul se poate face pentru cinci zile pt presedinte si loctiitor. ( BEC= Biroul Electoral Central). Cred insa ca nu va referiti la ocupantii acestor posturi, ci la presedintele Biroului Electoral al Sectiei de votare.
Cred ca se refera la loctiitorii si presedintii Birourilor Electorale de Circumscriptie care sunt desemnati prin tragere la sorti de catre presedintele tribunalului si isi incep activitatea pe circumscriptii, in ziua imediat urmatoare.

Pontajul se face de catre presedintele Biroului Electoral de Circumscriptie, pontandu-se fiecare zi in care BEC are activitate de minim 6 ore.

Prezenta loctiitorului este obligatorie cel putin pana la completarea BEC cu reprezentantii partidelor politice, deoarece pana la acea data BEC este compus doar din presedinte si loctiitor, iar deciziile, hotararile, comunicatele, procesele verbale, etc., sunt semnate de catre amandoi.

Dupa completarea BEC cu reprezentantii partidelor politice, dar si inainte de aceasta, tine locul presedintelui atunci cand acesta lipseste.
Buna ziua ,
Daca Biroul electoral de Circumscriptie nu are activitate nu se ponteza ziua ?
Multumesc.
O zi placuta tuturor.