Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort-model cerere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort-model cerere

Buna imi poate trimite si mie cineva un model de cerere de divort.fara bunuri de impartit si fara copii.
Multumesc.:stunned:
DOMNULE PREªEDINTE,

Subsemnatul(a) _________, domiciliat(ă) în_________, judeţul________, str.________, nr.___ , etajul___, apart.___, în contradictoriu cu soţia(soţul) meu________ domiciliat(ă) în________ , judeţul________, str.______, nr._______, etajul___, apart.___, formulez prezenta

CERERE DE DIVORŢ
pentru ca prin hotărârea pe care o veţi pronunţa să dispuneţi:
- desfacerea căsătoriei încheiate între subsemnatul(a) şi pârâtul(a) ______, la data de_____ şi înscrisă în registrul de stare civilă sub nr._____, din vina exclusivă a pârâtului(ei);
- revenirea reclamantei la numele purtat anterior căsătoriei şi anume acela de_________;
- obligarea pârâtului(ei) la plata cheltuielilor de judecată.
MOTIVELE ACŢIUNII
În fapt, m-am căsătorit cu pârâtul(a) la data de_______, conform certificatului de căsătorie nr._____, emis la data de_______, eliberat de către_____. Relaţiile de familie sunt grav şi iremediabil vătămate pentru că________ (motivele de divorţ)
Consider că, din motivele menţionate mai sus, căsătoria nu mai este posibilă. Menţionez că din căsătoria noastră nu au rezultat copii.
În drept, îmi întemeiez acţiunea pe dispoziţiile art. 37 şi urm. din Codul Familiei.
În dovedirea acţiunii solicit administrarea probei cu martori, pentru care propun pe: 1.________, domiciliat in_____, judetul____, str._____, nr._____, etajul____, apart._____;
2.________, domiciliat in_____, judetul_____, str._____, nr._____, etajul____, apart._____.

Semnătura reclamantului(ei)

DOMNULUI PREªEDINTE AL JUDECÃTORIEI____________

Motivele de divorţ reprezintă situaţia de fapt care a dus la destrămarea relaţiilor de familie.
Fiecare capăt de cerere trebuie motivat
Cererea de divorţ se depune în dublu exemplar
La cererea de divorţ se anexează taxa de timbru în valoare de 39 de lei şi timbru judiciar în valoare 0,3 lei

Temeiul de drept al actiunii nu mai este cel indicat, codul familiei fiind abrogat prin intrarea in vigoare a noului cod civil.
De asemenea lipseste mentiunea probelor ce vor fi propuse in dovedirea actiunii si a inscrisurilor ce vor fi anexate.
Actiunea trebuie sa indeplineasca conditiile prev de art.112 c.proc.civ.
Art. 112
Cererea de chemare in judecata va cuprinde:
1. numele, domiciliul sau resedinta partilor ori, pentru persoanele juridice, denumirea si sediul lor, precum si, dupa caz, numarul de inmatriculare in registrul comertului sau de inscriere in registrul persoanelor juridice, codul fiscal si contul bancar. Daca reclamantul locuieste in strainatate, va arata si domiciliul ales in Romania, unde urmeaza sa i se faca toate comunicarile privind procesul;
2. numele si calitatea celui care reprezinta partea in proces, iar in cazul reprezentarii prin avocat, numele acestuia si sediul profesional
3. obiectul cererii si valoarea lui, dupa pretuirea reclamantului, atunci cand pretuirea este cu putinta. Pentru identificarea nemiscatoarelor se va arata comuna si judetul, strada si numarul, iar, in lipsa, vecinatatile, etajul si apartamentul, sau, cand nemiscatorul este inscris in cartea funciara, numarul de carte funciara si numarul topografic;
4. aratarea motivelor de fapt si de drept pe care se intemeiaza cererea;
5. aratarea dovezilor pe care se sprijina fiecare capat de cerere.
Cand dovada se face prin inscrisuri, se vor alatura la cerere atatea copii cati parati sunt, mai mult cate o copie de pe fiecare inscris, pentru instanta; copiile vor fi certificate de reclamant ca sunt la fel cu originalul.
Se va putea depune si numai o parte dintr-un inscris privitor la pricina, ramanand ca instanta sa dispuna, la nevoie, infatisarea inscrisului in intregime.
Daca inscrisurile sunt scrise in limba straina sau cu litere vechi, se vor depune traduceri sau copii cu litere latine, certificate de parte.
Cand reclamantul voieste sa-si dovedeasca cererea sau vreunul din capetele cererii sale, prin interogatorul sau juramantul paratului, va cere infatisarea in persoana a acestuia. Cand se va cere dovada cu martori, se va arata numele si locuinta martorilor;
6. Semnatura.

Multumesc