avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1140 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salariu diminuat dupa trecerea pe functie publica, ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salariu diminuat dupa trecerea pe functie publica, principii de drept incalcate

Din personal civil contractual, în baza prevedererilor art.111 alin (3) și art. 62 alin (4) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcționarilor publici, republicată, cu modificările ulterioare, am fost numit în funcție publică de excuție „consilie expert, grad profesional superior, clasa de salarizare 83, coeficient de ierarhizare 7,58 ” și mi s-au stabilit drepturile salariale, în conformitate cu OG 37/2008, aprobată cu modificări și completări prin Legea 283/2011, având ca bază de calcul cuantumul aferent treptei 3 de salarizare aflat în plată la 31.12.2009 (diminuat cu 25% în 03.07.2010 și majorat cu 15% din 01.01.2011) din care a rezultat un salariu mai mic decât cel avut înainte de această numire, deși sarcinile de serviciu nu s-au diminuat, ci au crescut.
Menționez că am o vechime totală în muncă de 32 de ani și cel puțin 12 ani vechime în specialitatea studiilor.
Apreciez că stabilirea unui salariu mai mic decît cel deținut anterior contrazice principiile dreptului muncii, în special pe cel privind drepturile câștigate și al nedescriminării și art. 30 din OG6/2007, conform căruia nu se pot aplica limitări sau renunțări la drepturi salariale câștigate și că aplicarea prevederilr legale ar fi permis dacă nu creșterea, cel puțin menținerea salariului deținut anterior numirii.
Deși știu că nu poate servi ca model la noi, dar ar putea ajuta, menționez că am găsit pe situl „ jurisprudentacedo.com” o decizie a Curții de Apel din Oradea, pe o speță similară, în care se dădea câștig de cauză angajatului care contesta atribuirea unui salariu mai mic după numirea în funcția publică decât cel deținut anterior ca personal civil contractual.
Menționez că am colegi care erau încadrați pe funcție publică la numirea mea care sunt încadrați la maximum, adică în conformitate cu vechimea în specialitatea studiilor, respectiv treapta I.
Întrebarea mea este dacă am temei legal și dacă sunt îndreptățit să contest stabilirea bazei de calcul.
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 20:15, 13 Septembrie 2012
Incadrare corecta, salarizare nu.L 284 spune ca in cazul in care salariul nou este mai mic decat cel avut anterior, acesta se pastreaza asa cum era inaintea promovarii/transformarii.
Voli55 a scris:

Din personal civil contractual, în baza prevedererilor art.111 alin (3) și art. 62 alin (4) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcționarilor publici, republicată, cu modificările ulterioare, am fost numit în funcție publică de excuție „consilie expert, grad profesional superior, clasa de salarizare 83, coeficient de ierarhizare 7,58 ” și mi s-au stabilit drepturile salariale, în conformitate cu OG 37/2008, aprobată cu modificări și completări prin Legea 283/2011, având ca bază de calcul cuantumul aferent treptei 3 de salarizare aflat în plată la 31.12.2009 (diminuat cu 25% în 03.07.2010 și majorat cu 15% din 01.01.2011) din care a rezultat un salariu mai mic decât cel avut înainte de această numire, deși sarcinile de serviciu nu s-au diminuat, ci au crescut.
Menționez că am o vechime totală în muncă de 32 de ani și cel puțin 12 ani vechime în specialitatea studiilor.
Apreciez că stabilirea unui salariu mai mic decît cel deținut anterior contrazice principiile dreptului muncii, în special pe cel privind drepturile câștigate și al nedescriminării și art. 30 din OG6/2007, conform căruia nu se pot aplica limitări sau renunțări la drepturi salariale câștigate și că aplicarea prevederilr legale ar fi permis dacă nu creșterea, cel puțin menținerea salariului deținut anterior numirii.
Deși știu că nu poate servi ca model la noi, dar ar putea ajuta, menționez că am găsit pe situl „ jurisprudentacedo.com” o decizie a Curții de Apel din Oradea, pe o speță similară, în care se dădea câștig de cauză angajatului care contesta atribuirea unui salariu mai mic după numirea în funcția publică decât cel deținut anterior ca personal civil contractual.
Menționez că am colegi care erau încadrați pe funcție publică la numirea mea care sunt încadrați la maximum, adică în conformitate cu vechimea în specialitatea studiilor, respectiv treapta I.
Întrebarea mea este dacă am temei legal și dacă sunt îndreptățit să contest stabilirea bazei de calcul.



Ma aflu in aceeasi situatie, odata cu transformarea postului in functie publica am pierdut 1.700 lei la salariu. Precizez ca in prezent fisa mea de post in comparatie cu a unui coleg care incaseaza dublu salariului meu, sunt identice!!! Ce e de facut?
Salariul trebuia sa il pastrati, asta e cert pentru toata lumea.
pentru jaguarxkr-Dar ce salariu aveti in prezent, daca ati pierdut 1.700 lei?
Macar sa-l pastrez mi-as fi dorit. Puteti sa-l dati baza legala, trimiterile la articolele din lege pe care sa ma bazez cand cer maca rmentinerea salariului dupa transformarea postului ]n functie publica? Va multumesc mult si va doresc o zi buna!
Nu am reusit nici macar sa-mi mentin salariul dinainte. Spuneti-mi daca ati mai primit un sfat care ne poate ajuta. Multumesc mult. o zi buna!

Alte discuții în legătură

Salarizare functionar public dupa transformare post Voli55 Voli55 In urma trasformarii postului de salariat contractual, in aprilie 2012, in functie publica, am pierdut la salariu prin incadrarea in treapta 3 de salarizare. ... (vezi toată discuția)
Promovarea ca urmare a absolvirii studiilor de nivel superior andreea pad andreea pad Buna ziua! Sunt functionar public, referent III, superior 1. Anul acesta voi termina Facultatea de finante-banci,frecventa redusa, de 3 ani.Va rog sa-mi ... (vezi toată discuția)
Promovarea functionarului public nicol1970 nicol1970 am terminat anul trecut facultatea de administratie publica si am solicitat incadrarea mea corespunzatoare conform studiilor superioare deoarece pana acum am ... (vezi toată discuția)